Nie żyje aktor znany ze "Strażnika Teksasu" i "Szklanej Pułapki"

Clarence Gilyard Jr. w ostatnich latach był wykładowcą na uczelniach oraz wierzącym człowiekiem. Fot. YouTube
Clarence Gilyard Jr. w ostatnich latach był wykładowcą na uczelniach oraz wierzącym człowiekiem. Fot. YouTube
W wieku 66 lat zmarł amerykański aktor Clarence Gilyard Jr. Największą popularność przyniosły mu role w "Strażniku Teksasu", "Szklanej pułapce" i "Top Gun".

Nie żyje słynny aktor

O śmierci Clarence'a Gilyarda Jr. poinformowano w oświadczeniu wydanym 28 listopada przez University of Nevada w Las Vegas. Aktor był pracownikiem uniwersytetu, prowadził zajęcia z filmu i teatru w UNLV College of Fine Arts. Według portalu Hollywood Reporter zmarł po długiej chorobie, nie podano jednak szczegółów.

Jego kariera aktorska na scenie oraz małym i dużym ekranie trwała niemal 50 lat.4

Kultowa rola Clarence'a Gilyarda Jr.

W serialu "Strażnik Teksasu" Gilyard wcielił się w postać Jimmy'ego" Trivette'a, zastępcy szeryfa granego przez Chucka Norrisa. Aktor wystąpił we wszystkich 196 odcinkach serialu. Po jego finale w 2001 roku pojawiał się co jakiś czas w różnych filmach i programach telewizyjnych.

Wcześniej grał też prywatnego detektywa Conrada McMastersa w dramacie prawniczym "Matlock", co wzniosło go na szczyt popularności.

Znamy go ze "Szklanej Pułapki" i "Top Gun"

Clarence Darnell Gilyard Jr. urodził się w 1955 roku w Moses Lake w stanie Waszyngton. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Akademii Sił Powietrznych USA, ale opuścił ją po roku. Uczęszczał do Sterling College w Kansas, grając na pozycji rozgrywającego w drużynie futbolowej, ale nie mógł sobie pozwolić na pozostanie tam i przeniósł się do Kalifornii. Tam zapisał się na zajęcia z aktorstwa, ale rzucił studia, gdy zaczął otrzymywać role w produkcjach telewizyjnych.

W filmie Gilyard pojawił się po raz pierwszy w 1986 roku, grając niebagatelną rolę porucznika Marcusa "Sundown" Williamsa, jednego z elitarnych pilotów myśliwskich w hicie Tony'ego Scotta "Top Gun".

Znany był również z ról w takich filmach jak "Szklana Pułapka" i "Karate Kid II". W "Szklanej Pułapce" zagrał Theo, zarozumiałego hakera komputerowego będącego kluczową częścią bandy terrorystycznych złodziei Hansa Grubera.

Po ukończeniu "Strażników Teksasu" Gilyard wycofał się z czynnego aktorstwa i przeszedł do nauczania. Nawrócił się na katolicyzm i skupił na rodzinie i pracy ze studentami.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura