Monika Strzępka w złotej sukni. Źródło: Instagram/Teatr Dramatyczny
Monika Strzępka w złotej sukni. Źródło: Instagram/Teatr Dramatyczny

Strzępka cała na złoto pozuje w Teatrze Dramatycznym. Powierzono jej nową funkcję

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Teatr Dramatyczny w Warszawie ogłosił na swoim Instagramie, że Monika Strzępka będzie odpowiedzialna za wsparcie realizacji koncepcji programowej. Przypomnijmy, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił jej wybór na stanowisko dyrektorki.

Radziwiłł unieważnia wybór Strzępki na dyrektorkę Teatru Dramatycznego 

W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził nieważność Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie powołania Moniki Strzępki dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy.

"Po przeprowadzonej analizie, w ocenie Wojewody Mazowieckiego, nie ma wątpliwości co do nieprawidłowości przeprowadzonego konkursu w zakresie spełnienia przez ww. kandydatkę warunków, określonych w ogłoszeniu o konkursie" - podkreślano w komunikacie, dodając, że "kandydatka, Pani Monika Strzępka zapowiedziała całkowitą zmianę dotychczasowej linii programowej, a zaproponowana przez nią koncepcja zaprzeczała oczekiwaniom Organizatora".

"Nowa linia programowa Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, zaprezentowana przez Panią Monikę Strzępkę zakładała bowiem – już na etapie składania oferty – całkowite odejście od tradycji tej instytucji kultury. Według zamysłu kandydatki, Teatr miałby stać się +miejscem dla mniejszości, dla tożsamości nienormatywnych, dla queeru+" - napisano. "Kandydatka zapowiedziała promowanie repertuaru o jednej linii światopoglądowej" - wyjaśniono.

Strzępka pozostanie jednak w Teatrze Dramatycznym 

Okazuje się, że mimo decyzji wojewody Strzępka nadal będzie współpracowała z Teatrem Dramatycznym. "Poznajcie naszą nową doradczynię do spraw artystycznych. Przed wami - zawieszona! – Monika Strzępka, która będzie nas wspierać w realizacji koncepcji programowej. Monika, witamy na pokładzie!" – przekazał Teatr Dramatyczny na Instagramie. 

Teatr Dramatyczny wskazał, że działa dalej, mimo decyzji Radziwiłła. "Te warunki, choć wymuszone, pozwalają na pełniejszą realizację naszej koncepcji kolektywnie prowadzonej instytucji. Dramatyczny Kolektyw wdraża nowy model zarządzania teatrem i dalej realizuje zwycięski program: za sprawy artystyczne i programowe odpowiada Dorota Kowalkowska, za sprawy organizacyjne i finansowe Monika Dziekan, za transformację instytucji Agata Adamiecka, za sprawy produkcji Małgorzata Błasińska, a za sprawy techniczne i inwestycyjne Mariusz Guglas. Czy da się prowadzić teatr poza ściśle dyrektorskim schematem? Czy da się zarządzać instytucją inaczej, niż w jednowładztwie? Trzymajcie kciuki! Kierunek: feministyczna instytucja kultury. Terapia dla wszystkich" – zapowiedział. 

Monika Strzępka cała w złocie

Co ciekawe, do wpisu załączono również zdjęcie Moniki Strzępki, która wisi nad sceną Teatru Dramatycznego i jest ubrana cała na złoto. Jest to nawiązanie do rzeźby "Wilgotna Pani" autorstwa Iwony Demko, podarowanej teatrowi. Przypomnijmy, że pomnik waginy został wniesiony do teatru w kolorowym orszaku. Miał tam zostać na stałe. – Chcemy Teatr Dramatyczny uczynić miejscem, w którym dba się zarówno o procesy twórcze, jak i o relacje w pracy, o prawa pracownicze – mówiła wówczas Strzępka.

 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura