Kamala Harris i Nancy Pelosi dostały flagę Ukrainy podpisaną przez żołnierzy w Bachmucie, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Kamala Harris i Nancy Pelosi dostały flagę Ukrainy podpisaną przez żołnierzy w Bachmucie, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Komentarze po przemówieniu Zełenskiego w USA

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu Kongresowi za dotychczasowe dostawy broni i poprosił o zwiększenie pomocy wojskowej. Argumentował, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, nie zakończy swoich agresywnych działań na Ukrainie. Przemówienie ukraińskiego prezydenta jest komentowane na całym świecie.

Historyczne wystąpienie prezydenta Ukrainy

"Niezwykle mocne przemówienie prezydenta Zełenskiego do amerykańskiego Kongresu i narodu. Każde słowo było naładowane przytłaczającą ukraińską energią i duchem. Niech zainspiruje miliony ludzi w USA i na całym świecie do obrony tego, co jest nam wszystkim drogie - wolności" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze.

Republikański senator Lindsey Graham określił środowe wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na wspólnej sesji Kongresu jako jakie jedno z najbardziej inspirujących wystąpień, jakich był świadkiem.

Odnosząc się do agresji Rosji na Ukrainie, amerykański polityk stwierdził ,że wybaczenie i zapomnienie wszystkich zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie niszczy państwo prawa, jakie znamy i ostrzegł, że pozwolenie Putinowi na skuteczne zajęcie terytorium suwerennego sąsiada niszczy porządek świata. "Zwycięstwo Ukrainy jest naszym zwycięstwem" - dodał amerykański senator

Do przemówienia Zełenskiego odniósł się też na Twitterze minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. "Historyczne wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie USA. Potęga solidarności wolnego świata przeciwstawiona zbrodniczej tyranii. Rosja się przeliczyła i przegra tę wojnę" - napisał.

Hillary Clinton w środę w programie CNN "Anderson Cooper 360" powiedziała, że historyczne przemówienie Zełęnskiego "wzmocniło zarówno Demokratów, jak i Republikanów, którzy rozumieją, co jest stawką w tej walce z Putinem i rosyjską agresją, a teraz także z ich sojusznikiem, Iranem".

"Myślę też, że nikt nie prosi o czek in blanco" - dodała Clinton. "Uważam, że Ukraińcy udowodnili, że są naprawdę dobrą inwestycją dla Stanów Zjednoczonych. Nie proszą nas, abyśmy byli tam, aby walczyć z ich wojną. Oni sami ją toczą. Proszą nas i naszych sojuszników o środki, by nie tylko się bronić, ale by rzeczywiście wygrać."

Wojna wchodzi w nową fazę

Wojna z Ukrainą wchodzi w nową fazę, podkreśliła stacja CNN w nawiązaniu do przybycia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA w trzechsetny dzień agresji Putina na Ukrainę. Twierdzi, że wizyta ma nie tylko wymiar symboliczny.

Stacja zwróciła uwagę na symbolikę ubiorów przywódców obydwu krajów, niebiesko-żółty krawat Joe Bidena i zieloną bluzę Wołodymyra Zełenskiego.

W kontekście nasilonych ataków Kremla na ukraińskie cele cywilne amerykańska telewizja przestrzegła przed patem. Przytaczając zapewnienie Bidena o kontynuowaniu pomocy Ukrainie w 2023 roku, wysnuła wniosek, że amerykański przywódca nie przewiduje zakończenia konfliktu w najbliższym czasie.

„Amerykańscy urzędnicy uważają, że Ukrainie może być coraz trudniej odzyskać terytorium od Rosji, która umacnia swoje pozycje - co może doprowadzić do krwawego impasu” – oceniła CNN.

Wzmocnienie sojuszu USA i Ukrainy

Stacja dodała, powołując się na swe źródła, że ukraiński przywódca nie jechałby do Waszyngtonu, gdyby nie nastąpił znaczący rozwój w dwustronnych stosunkach z Ameryką. Za przejaw tego uznał przekazanie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Niezależnie od dziesiątek miliardów dolarów pomocy wojskowej przywódca Ukrainy wciąż jednak zabiega o dodatkowe wsparcie USA.

„Jednak nowa faza ma miejsce nie tylko na polu walki. Przywódcy na całym świecie muszą zmierzyć się z gorzkimi skutkami inwazji Rosji. Wyższe ceny energii i żywności, częściowo wywołane twardymi sankcjami na Moskwę, przysporzyły kłopotów politykom w Europie i Stanach Zjednoczonych” – przyznała CNN.

Republikanie, którzy przejmą kontrolę nad Izbą Reprezentantów USA, już dali jasno do zrozumienia, że nie zatwierdzą każdego z wniosków Bidena o pomoc dla Ukrainy. „Niektórzy z nich odmówili udziału w przemówieniu Zełenskiego w Kongresie, protestując przeciwko temu, co ich zdaniem jest niepohamowanym wypływem dolarów z USA” – skomentowała CNN.

Amerykańcy dziennikarze zwracali również uwagę na nienaganną angielszczyznę prezydenta Ukrainy. Padły nawet głosy, że umiejętności oratorskie osoby na co dzień nie mówiącej po angielsku przewyższają umiejętności 80-letniego prezydenta USA Joe Bidena. 

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka