Dominika Wielowieyska broni podwyższonego wieku emerytalnego z czasów PO-PSL. Fot. Canva
Dominika Wielowieyska broni podwyższonego wieku emerytalnego z czasów PO-PSL. Fot. Canva

Dziennikarka "GW" chce wydłużenia wieku emerytalnego. Absurdalny argument

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 127
Dominika Wielowieyska nie ustaje w propozycjach reform polskiej gospodarki na modłę balcerowiczowską. Tym razem doprowadziła do wrzenia wielu internautów uwagami na temat długości wieku emerytalnego w Polsce w czasach koalicji PO-PSL.

PO-PSL dekadę temu podniosła wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn

„10 lat temu koalicja PO-PSL podniosła wiek emerytalny dla kobiet z 60 do 67 lat, a dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Bezrobocie za rządów Donalda Tuska wynosiło około 14%! Rząd @pisorgpl dba o interesy Polaków dlatego obniżyliśmy wiek emerytalny” - napisała na Twitterze posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Pieczarka.

Polecamy:

Wielowieyska broni wyższego wieku emerytalnego

„Wiek emerytalny na poziomie 67 lat to nie praca do śmierci, bo Polacy żyją o wiele dłużej. Gdy rząd PO-PSL oddawał władzę, bezrobocie systematycznie spadało i wynosiło ok. 9,6 proc., a nie 14 proc” - odpowiedziała jej dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.


Bezrobocie w czasach Tuska

Zaznaczmy, że Donald Tusk dymisję ze stanowiska premiera złożył 9 września 2014 roku, gdyż w sierpniu tamtego roku podczas spotkania Rady Europejskiej został zatwierdzony na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. 

We wrześniu 2014 – dane GUS – bezrobocie rejestrowane wynosiło w Polsce 11,5 proc. – a na koniec 2014 roku 11.4 proc. Poniżej 10 procent spadło w sierpniu 2015 roku. W listopadzie 2022 roku wynosiło 5,1 proc.

Jak długo żyje się w Polsce? Średnia wieku

Co ważne, wedle danych GUS w 2021 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 71,8 roku, natomiast kobiet 79,7 roku. W porównaniu z 2019 r., trwanie życia skróciło się odpowiednio o 2,3 i 2,1 roku, co było związane z epidemią COVID-19.

Migalski krytykuje Wielowieyską

Po wypowiedzi Wielowieyskiej zawrzało w sieci. Mocno odpowiedział jej Marek Migalski: „»Żyją o wiele dłużej«? Średnia długość życia mężczyzn to 72 lata, a kobiet 80 lat. Czyli według poprzedniego prawa faceci żyli na emeryturze średnio 5 lat, a teraz 7. Btw, mężczyźni średnio żyją na emeryturze 13 lat krócej, niż kobiety. Taka to równość płci” - ironizował Migalski.


Głos zabrał także Samuel Pereira z TVP Info: „Proszę nie manipulować. Wiek emerytalny kobietom na wsi podniesiono o 12 lat, a bezrobocie w czasie rządów Tuska wzrosło o 40%, a dokładnie z 9,5% (w 2008 r.) do 13,4% (w 2013 r.). Lecąc do Brukseli pozostawił je na poziomie 11,4%”.


Internauci: ciężka praca kobiet i późniejsza emerytura

„Chciałem podać jakieś statystyki GUS przeciętnej długości trwania życia w PL, ale inni już to zrobili. Proszę to przestudiować. Proszę też zaprezentować pani poglądy paniom na kasach w marketach czy dyskontach. Pozdrawiam, i życzę pracy w dobrym zdrowiu co najmniej do 100-ki.” - dodał inny internauta.


„Zapraszam do przetwórni rybnej, do pracy przy filetowaniu. Tam proszę powiedzieć pracującym na taśmie kobietom że praca o 7 lat dłużej jest dla ich dobra”.


Defratyka: Kaczyński ma 73 lata i jakoś dalej pracuje

Inne zdanie miała sympatyzująca z opozycją ekonomistka Alicja Defratyka: „Na miejscu przedstawicieli #PiS @pisorgpl uważałabym z takim kłamstwem, że podniesienie wieku emerytalnego to »praca do śmierci«. Kobiety w Polsce żyją średnio 82 lata, a mężczyźni 74 lata. Jarosław Kaczyński ma 73 lata i jakoś dalej pracuje”.

Wcześniej Dominika Wielowieyska broniła tezy, że Leszek Balcerowicz był wielkim ekonomistą, którego reformy były dobre dla polskiego społeczeństwa. "Balcerowicz jest w Polsce symbolem. Warto uczciwie opisać jego dorobek. A jest to potrzebna analiza szczególnie w kontekście dzisiejszego kryzysu. Przypominam to, co mówił w pierwszej połowie zeszłego roku. Jakby nie patrzeć, wyszło na to, że miał rację" - pisała w listopadzie 2022 roku.

KW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo