Dominika Wielowieyska konsekwentnie popiera reformy Leszka Balcerowicza.
Dominika Wielowieyska konsekwentnie popiera reformy Leszka Balcerowicza.

Wielowieyska pisze, że Balcerowicz miał rację i że "jest symbolem" w Polsce

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
Dominika Wielowieyska konsekwentnie broni swojej tezy, że Leszek Balcerowicz był wielkim ekonomistą, którego reformy były dobre dla polskiego społeczeństwa.

Wielowieyska tęskni za Balcerowiczem?

W połowie października dziennikarka "Wyborczej" opublikowała na Twitterze wpis, że "gdyby Balcerowicz był prezesem NBP zamiast Glapińskiego i gdyby w RPP zasiadały osoby o podobnych do niego poglądach, to nie mielibyśmy tak wysokiej inflacji? Wystarczy przeanalizować decyzje Balcerowicza, gdy pełnił tę funkcję". Wpis doczekał się rekordowej liczby komentarzy. Dominika Wielowieyska postanowiła po miesiącu się do nich odnieść.

"Balcerowicz jest w Polsce symbolem. Warto uczciwie opisać jego dorobek. A jest to potrzebna analiza szczególnie w kontekście  dzisiejszego kryzysu. Przypominam to, co mówił w pierwszej połowie zeszłego roku. Jakby nie patrzeć, wyszło na to, że miał rację" - zapowiedziała swój artykuł w "Wyborczej".


Dziennikarka pisze, że krytyka spłynęła na nią ze strony sympatyków PiS, jak i środowiska, które określmy " młodą (ale nie tylko) lewicą", dlatego jej przekaz kierowany jest szczególnie do jej sympatyków.

Dziennikarka "Wyborczej". Balcerowicz miał rację

Tekst zaczyna się od stwierdzenia, że "gdy Balcerowicz odchodził z NBP, bezrobocie wynosiło tylko 11 proc. i dalej spadało. A jego ekipa trzymała banki krótko".

"Balcerowicz mówił, że wzrost gospodarczy powinien się opierać na mocnych fundamentach, a nie na bańce spekulacyjnej. Gdy mówił wiosną zeszłego roku, że trzeba reagować na inflację, miał rację i dziś to widzimy" - twierdzi.

"Nie zgadzałam się z nim jeśli chodzi o politykę socjalną, choć przez te lata przeszedł pewną ewolucję i nie jest już tak bezwzględnym liberałem" - broni ekonomisty dziennikarka.

“Dlaczego odwołałam się do przypadku Balcerowicza i tego, jak opinia publiczna postrzega jego działania? Bo chciałam pokazać, że posunięcia, które wielu uważa za niekorzystne dla osób najmniej zarabiających, tak naprawdę ich chronią. Bo drożyzna uderza głównie w ludzi niezamożnych. Gospodarce służą działania ewolucyjne i unikanie takich szoków jak obecny. Dlaczego namawiam do zachowania proporcji w krytyce III RP? Co nie oznacza – jeszcze raz powtarzam – że mamy być bezkrytyczni i cokolwiek idealizować. Namawiam do tego, bo zafałszowanie historii buduje poparcie dla rozmaitych utopii, które prowadzą społeczeństwa do ubóstwa” - pisze Wielowieyska.

Żukowska: Balcerowicz nie może wrócić

Internauci zaczęli pisać, że jeżeli Balcerowicz jest czegoś symbolem, to głównie dzikiej prywatyzacji i biedy. Głos zabrali również przedstawiciele Lewicy.

"Balcerowicz nie może wrócić" - odpisała krótko Wielowieyskiej przedstawicielka Lewicy Anna Maria Żukowska.ja


Czytaj też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka