Burmistrz miasta apeluje do Madonny. Chce, żeby "królowa popu" oddała jej obraz

Czy Madonna użyczy obrazu mieszkańcom Amiens? Fot. YouTube
Czy Madonna użyczy obrazu mieszkańcom Amiens? Fot. YouTube
Brigitte Fouré burmistrz francuskiego miasta Amiens zaapelowała za pośrednictwem Facebooka do Madonny, aby amerykańska gwiazda muzyki pop użyczyła jej obraz "Diana i Endymion", który zniknął z muzeum w Pikardii sto lat temu, a który Madonna prawdopodobnie kupiła na aukcji w 1989 roku.

Burmistrz miasta apeluje do amerykańskiej gwiazdy

- Madonna, prawdopodobnie nie znasz miasta Amiens - zaczęła burmistrz - ale w ostatnich dniach między tobą a naszym miastem wytworzyła się "szczególna więź", co można zobaczyć na poniższym filmie. Po tych kilku słowach powitania burmistrz szybko przeszła do rzeczy: "Widzicie, kandydujemy do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku. Chciałabym więc, abyś użyczyła nam swojego obrazu w 2028 roku, aby mieszkańcy Amiens mogli zobaczyć to dzieło i cieszyć się nim" - mówiła Brigitte Fouré.Obraz z Amiens kupiła Madonna

Obraz, o którym mowa, nosi tytuł "Diana i Endymion" i został namalowany w 1822 roku przez Jérôme-Martina Langlois. Uważano, że został zniszczony podczas bombardowania Musée de Picardie w 1918 roku. Niedawny artykuł w gazecie "Le Figaro" pozwolił nam odkryć, że obraz, który przed Wielką Wojną został zdeponowany w Muzeum Sztuk Pięknych w Amiens (...), mógł znaleźć się w Stanach Zjednoczonych w osobistej kolekcji słynnej piosenkarki Madonny" - napisała burmistrz w wiadomości na Facebooku.

Według śledztwa "Le Figaro", niemal identyczny obraz, tyle że bez daty i podpisu, "pojawił się ponownie w 1989 roku na aukcji w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych". Madonna podobno kupiła go za bajońską sumę 1,3 mln euro.

W 2015 roku nastąpił nowy zwrot w sprawie dzieła, gdy kurator z Amiens rozpoznał obraz w reportażu "Paris Match", który nakręcono w domu Madonny. Musée de Picardie złożyło wówczas skargę za kradzież obrazu. Dzięki temu nowemu apelowi Brigitte Fouré ma teraz nadzieję, że dzieło wróci do Amiens "przynajmniej na jakiś czas".

Kustosz Musée de Picardie również marzy o tym, by pewnego dnia zobaczyć obraz. - Tak naprawdę to nie zależy ode mnie, tylko od właścicielki - Madonny. Z drugiej strony byłoby to dość ciekawe, ponieważ ten obraz, prawdopodobnie bardzo dobra kopia tego, który należał do muzeum w Amiens, pozwoliłby mi przywołać jego pamięć, ponad 100 lat po jego zniknięciu - wyjaśnia François Seguin.

Madonna - trasa koncertowa

Mieszkańcy Amiens mają nadzieję, że amerykańska gwiazda podczas listopadowego tournée po Francji, skorzysta z okazji, by przyjechać i osobiście wypożyczyć obraz.

Madonna i Live Nation dziś oficjalnie ogłosili "The Celebration Tour," jej dwunastą trasę koncertową, a zarazem pierwszą, która będzie świętować cztery dekady muzyki i jej największe hity!

Trasa rozpocznie się 15 lipca w Vancouver. Madonna odwiedzi wiele miast w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także w Wielkiej Brytanii i reszcie Europy. Sprzedaż biletów rusza w piątek, 20 stycznia o 10 rano. Z tej okazji skandalizująca artystka wydała klip zapraszający na to wydarzenie.ja

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura