Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na MSC. Źródło: EPA/ANNA SZILAGYI
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na MSC. Źródło: EPA/ANNA SZILAGYI

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Macron i Scholz "mówią po polsku"?

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie kontynentalnej. Polityk podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium powiedział również, że kraje sojusznicze, które są w stanie dostarczyć czołgi bojowe na Ukrainę, powinny to teraz zrobić.

Scholz nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny 

Jak przypomniał Scholz na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, w zeszłym miesiącu niemiecki rząd zapowiedział planowaną dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2 z zasobów Bundeswehry, aby pomóc Ukrainie odeprzeć inwazję wojsk rosyjskich. Teraz oczekuje, aż niektórzy europejscy partnerzy także wywiążą się z własnych deklaracji dostarczenia Ukrainie Leopardów.

– Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie kontynentalnej – podkreślił Scholz, zaznaczając, że jego kraj nadal będzie chciał utrzymywać równowagę pomiędzy wsparciem dla Kijowa a unikaniem eskalacji konfliktu. Aby to zrobić, wszelkie działania muszą być nadal ściśle skoordynowane z sojusznikami.

– Kierunek, który razem obraliśmy, prowadzi przez niezbadane terytorium. Po raz pierwszy w naszej historii mocarstwo nuklearne prowadzi imperialistyczną agresywną wojnę tutaj, na europejskiej ziemi – podsumował Scholz. Stwierdził także, że nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. – Myślę, że rozsądniej jest przygotowywać się do długiej wojny. Dlatego też ważne jest, aby sojusznicy byli gotowi wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne – podkreślił kanclerz.

Scholz potwierdził również swoje zaangażowanie, mające na celu zwiększenie wydatków Niemiec na obronę do obecnego celu NATO. – Niemcy na stałe zwiększą wydatki na obronę do 2 proc. produktu krajowego brutto – zapowiedział Scholz.

Macron: Jesteśmy przygotowani na długą wojnę 

Podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium przemawiał również prezydent Francji Emmanuel Macron. – Absolutnie musimy zintensyfikować nasze wsparcie i nasze wysiłki na rzecz oporu narodu ukraińskiego i jego armii oraz pomóc im w rozpoczęciu kontrofensywy. Tylko ona może doprowadzić do wiarygodnych negocjacji na warunkach Ukrainy, jej władz i jej narodu – powiedział. 

Dodał, że teraz nie jest czas na dialog z Rosją. – Jesteśmy przygotowani na długotrwałą wojnę – podkreślił.

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium 

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) jest organizowana od 1963 roku. Stanowi prestiżowe forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 roku konferencji przewodniczy były niemiecki dyplomata Christoph Heusgen.

W tegorocznej 59. edycji MSC, zaplanowanej od piątku do niedzieli, weźmie udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, a także ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w Monachium prezydent Duda ma spotkać się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.

Doroczna konferencja po raz drugi z rzędu odbędzie się bez udziału przedstawicieli Rosji.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka