Grób Bohdana Szczerbyka na Wołyniu. Fot. Twitter/@dwolosiuk
Grób Bohdana Szczerbyka na Wołyniu. Fot. Twitter/@dwolosiuk

Ukraiński żołnierz zginął na wojnie. Jego ostatnia prośba została spełniona na pogrzebie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Bohdan Szczerbyk z Wołynia zginął we wrześniu 2022 roku. Ukrainiec bronił niepodległości swojego kraju, ale w sercu miał też Polskę. Na jego grobie - oprócz żołto-niebieskiej - powiewa również biało-czerwona flaga.

- W jednym z sms-ów Bohdan poprosił mamę o to, żeby, jeśli umrze, na jego grobie umieszczono flagi Ukrainy i Polski. Jego wola została spełniona - pisze "Monitor Wołyński", który dotarł do matki zmarłego żołnierza. Bohdan Szczerbyk przed rosyjską agresją przez kilka lat pracował i mieszkał w Polsce. Gdy zaatakowano Ukrainę, wrócił do ojczyzny i wstąpił do wojska. W maju 2022 roku poprosił matkę, żeby na jego grobie dołączyć napis na polskiej fladze: "Wszystko dobrze". Zawsze to zdanie powtarzał bliskim. 

Ukraiński żołnierz kochał Polskę 

Szczerbyk zginął dwa miesiące później. Jego rodzina organizuje pomoc żołnierzom na froncie. - Dużo wszystkiego kupują dla żołnierzy i przesiedleńców zarówno za własne pieniądze, jak i za środki przekazywane przez Polaków. Ciągle coś przekazują. Na przykład niedawno szukaliśmy busa, żeby przywieźć do Ukrainy uzbieraną przez nich pomoc - opowiada "Monitorowi Wołyńskiemu" znajoma Szczerbyków.  

Historia poruszyła polski Twitter 

Historię poległego żołnierza opowiedział też jeden z internautów na Twitterze. Na cmentarzu przy szosie na Łuck, wypatrzyłem udekorowany Polską Flagą grób żołnierza. Miał 26 lat, poległ we wrześniu na Donbasie. Bogdan Szczerbyk. Ukrainiec z Wołynia. Jego ostatnią wolą było, aby nad jego grobem zawisła Polska Flaga z napisem "wszystko dobrze" - napisał Kerakles. 

- Śp. Bogdan, mieszkał i pracował od lat w Polsce, miał tu przyjaciół, dobrze mu się powodziło. Pisał wiersze, nagrywał piosenki. 24 lutego zostawił swoje dostatnie życie i wrócił na Ukrainę walczyć z moskalami. Spodziewał się najgorszego i w jednym z ostatnich smsów do matki wyraził wolę o Polskiej Fladze nad swoim grobem. Rozmawiałem wczoraj z jego mamą. Słowa więzły w gardle. Nie spodziewałem się takiej historii na Wołyniu - podkreślił internauta. - Obiecałem Mamie Bogdana, że zrobię wszystko co umiem aby Polska poznała Bogdana - dodał w wątku o Szczerbyku, który zainteresował polskich użytkowników Twittera. 


GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka