Mija termin na wypłatę dodatku elektrycznego.
Mija termin na wypłatę dodatku elektrycznego.

1500 zł od rządu. Należy pamiętać o jednym marcowym terminie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Do 31 marca gmina ma czas na wypłatę dodatku elektrycznego. Okazuje się jednak, że nie do wszystkich samorządów pieniądze jeszcze trafiły. Dodatek jest odpowiedzią rządu na wysokie podwyżki cen energii elektrycznej i surowców do ogrzewania.

Dodatek elektryczny nawet 1500 zł

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzono w 2022 roku jednorazowy dodatek elektryczny. 

Wysokość dodatku wynosi 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, został on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku było uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Zakłada się, że z takiego rozwiązania mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Rząd przeznaczył na ten cel ok. 1 mld zł.

Ostatni termin na wypłatę pieniędzy z dodatku elektrycznego

31 marca 2023 roku mija termin wypłacania dodatku elektrycznego przez gminy. Okazuje się, że może być z tym problem, ponieważ nie wszędzie pojawiły się pieniądze z resortu klimatu na wypłaty świadczeń. Może to oznaczać więc, że dodatek będzie również wypłacany po zakładanym terminie. 

Co ciekawe, pieniędzy mogą nie otrzymać również osoby, które spełniły oczekiwania programowe. 24 lutego 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło kolejne wytyczne, które wskazują, że aby otrzymać środki trzeba być stroną umowy z dostawcą energii elektrycznej. To oznacza, że wniosek powinien był złożyć odbiorca, czyli ta osoba, która podpisała umowę z dostawcą.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka