Donald Tusk nie będzie zadowolony z najnowszych badań sondażowych.
Donald Tusk nie będzie zadowolony z najnowszych badań sondażowych.

Dwa sondaże, jeden wniosek. Aktywność Tuska nie działa na notowania PiS

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Donald Tusk spotyka się z działaczami PO i wyborcami, nagrywa filmiki na Tik-Toku, opozycja wytyka rządzącym drożyznę i aferę w NCBiR. Na razie to zbyt mało, by myśleć o bezpośrednim zwycięstwie w wyborach z PiS. Zarówno w sondażu dla "Faktów TVN", jak i dorzeczy.pl, notowania partii rządzącej rosną mimo kryzysu inflacyjnego.

18,4 proc. - tyle wynosiła inflacja w Polsce za luty 2023 roku. Przedstawiciele rządu i wielu ekspertów jest przekonanych, że teraz będzie z górki, a jeszcze pod koniec tego roku inflacja wróci do poziomu jednocyfrowego. NBP nie zakłada podwyżki stóp procentowych. Drożyzna jednak odbija się na codziennych rachunkach, do czego odwoływał się ostatnio Donald Tusk w filmiku, porównując ceny z okresu swoich rządów do obecnych. 

Tusk dwoi się i troi

W ostatnich tygodniach lider KO zapowiedział zniesienie nowego systemu naliczania składki zdrowotnej, którą wdrożono w Polskim Ładzie. Zasugerował też powrót niedziel handlowych, mówiąc, że jako katolik robił zakupy w sklepach w ostatnim dniu tygodnia, gdy musiał. Oprócz tego, KO zapowiada likwidację urzędów skarbowych, a w zamian powstanie centrów przyjaznych podatnikom. Formacja Tuska wniesie w nowej kadencji projekt liberalizacji aborcji do 12 tygodnia bez ograniczeń, chce przywrócić finansowanie in vitro, opowiada się za legalizacją związków partnerskich.

Z kolei PiS zaproponował objazd najważniejszych polityków po kraju - na czele z Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim i Beatą Szydło - którzy podsumowują dokonania gabinetu i proponują kolejne rozwiązania, jak np. kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie z dopłatami od państwa. 

Film o Janie Pawle II w kampanii wyborczej

Kampanię opozycji wywrócił dokument "Franciszkańska 3", w którym dziennikarz Marcin Gutowski i wielu jego rozmówców oskarżyło Karola Wojtyłę o tuszowanie nadużyć seksualnych w Kościele. W Sejmie PiS przeforsował uchwałę w obronie czci i imienia Jana Pawła II, KO nie wzięła udziału w głosowaniu. 

Ostatnie wydarzenia odbijają się w wynikach sondażowych - z tym, że to PiS zyskuje poparcie, a KO je traci. W sondażu IPSOS dla dorzeczy.pl wybrano dwa warianty - PiS jako całość i odrębnie startujący z Solidarną Polską.

W pierwszym partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 35 proc., a Ziobry - 3 proc. KO otrzymała 24 proc. 9 proc. - to wynik Polski 2050, Lewicy i Konfederacji. Mandaty w Sejmie należałyby się jeszcze PSL - "ludowcy" mają poparcie 5 proc. respondentów. Na AgroUnię chciałoby oddać głos 2 proc. pytanych, 4 proc. nie wie, kogo poprze w wyborach parlamentarnych. 

W drugim wariancie Zjednoczona Prawica - wspólnie z Solidarną Polską - może liczyć na 37 proc. Druga KO odnotowała wynik 25 proc., Polska 2050 i Lewica - 9 proc., Konfederacja - 8 proc., PSL - 5 proc., Agrounia - 2 proc. Sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl został zrealizowany metodą CATI w dniach 13-16 marca 2023 r. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=1000 - informuje dorzeczy.pl. 

Sondaż dla "Faktów" TVN: PiS powiększa przewagę 

Nieco mniejsza różnica między dwoma najsilniejszymi ugrupowaniami jest w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN. Ale i tu PiS zyskuje przewagę, mając 31 proc. To wzrost o 3 pkt. proc. w zestawieniu z ostatnim pomiarem pracowni. Trzy punkty proc. spadku zaliczyła KO - 26 proc. Dalej jest Konfederacja, którą poparło 9 proc. respondentów, Polska 2050 z takim samym rezultatem, a 6 proc. uzyskała Lewica. Zaledwie 2 proc. to poparcie dla PSL. Agrounia i Porozumienie są na końcu z 1 proc. 

Sondaż telefoniczny dla TVN i TVN24 powstał w dniach 14-16 marca 2023 r. na próbie 1000 dorosłych odpowiadających. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka