Minister rodziny Marlena Maląg. Źródło: PAP/Tomasz Gzell
Minister rodziny Marlena Maląg. Źródło: PAP/Tomasz Gzell

Ponad 7 mln Polaków otrzymało zwaloryzowane emerytury. Teraz czas na "trzynastki"

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
We wtorek minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało już zwaloryzowane świadczenie. – Dzięki waloryzacji do seniorów trafi dodatkowe ponad 44 mld zł – dodała i zapowiedziała, że od 1 kwietnia ruszą wypłaty "trzynastek.

Ponad 44 mld zł dodatkowych środków dla seniorów 

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Aktualnie najniższe emerytury wynoszą 1588,44 zł brutto. 

"Ponad 7 mln emerytów i rencistów świadczenie zwaloryzowane już otrzymało. Jeszcze ostatnie transze będą przekazywane do końca marca. Waloryzacja w tym roku jest historyczna, bo kwotowo-procentowa, dlatego że nie można w trudnym czasie zostawić Polaków samych sobie, szczególnie emerytów" – powiedziała minister Maląg.

Przekazała, że dzięki tej waloryzacji ponad 44 mld zł dodatkowych środków trafi do seniorów.

Przypomniała, że w ramach wspierania seniorów zaplanowano także trzynastą i czternastą emeryturę. Wskazała, że wypłaty "trzynastek” ruszą od 1 kwietnia.

Wsparcie dla środowiskowych domów samopomocy 

Szefowa MRiPS akcentowała, że aktywność osób starszych jest bardzo ważna i resort prowadzi w tym obszarze wiele inicjatyw. Przekazała, że zapadły rozstrzygnięcia dotyczące tworzenia kolejnych domów i klubów seniorów.

"Do tej pory mamy tych domów i klubów seniora 1200. Kiedy obejmowaliśmy rządy nie było ich nawet 100. Powstaną kolejne 94 domy, blisko 700 osób będzie mogło z nich dodatkowo korzystać" – podała szefowa MRiPS.

Minister poinformowała też o wsparciu dla środowiskowych domów samopomocy. Jak przekazała, w 2023 r. nakłady na prowadzenie takich placówek to ponad 900 mln zł. "W kraju funkcjonuje ich 855, jest ponad 35 tys. uczestników. Zwiększamy środki, by standardy funkcjonowania tych miejsc były jak najlepsze" - podkreśliła Maląg.

Jak podała, średnia miesięczna kwota na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy wyniesie 2250,40 zł, a dotacja na uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu to 2925,52 zł.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo