Polski rząd może zakazać Tik-Toka. Eksperci wydadzą opinię

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Polski rząd będzie zastanawiał się, czy nie zakazać korzystania z Tik-Toka dla pracowników administracji publicznej. Swoją rekomendację w tej sprawie ma wyrazić Rada ds. Cyfryzacji przy premierze.

Coraz więcej krajów i instytucji decyduje się na wyłączenie chińskiej aplikacji dla urzędników. Po USA, była to Kanada, Unia Europejska, Tajwan i Nowa Zelandia. Niewykluczone, że kolejna będzie Polska. Tik-Tok uważany jest przez ekspertów za doskonałe narzędzie szpiegowskie. Aplikacja zbiera zbyt dużo danych od użytkowników na smartfonach. Ponadto, właściciele Tik-Toka współpracują z władzami Chin.  


"Rzeczpospolita" twierdzi, że Rada ds. Cyfryzacji nie wyraziła w poprzednim tygodniu jednolitego stanowiska, którego oczekuje Mateusz Morawiecki. Do piątkowego wieczoru specjaliści wysyłali swoje poprawki i uwagi do KPRM. Klamka zapadnie jeszcze dzisiaj - 27 marca.  

Eksperci: Tik-Tok trzeba zablokować w administracji

W piątek pojawił się w mediach przeciek ws. ewentualnej blokady aplikacji na urządzeniach służbowych pracowników administracji publicznej. "Wynika z niego, że TikTok miałby zostać usunięty ze służbowych urządzeń członków i pracowników Sejmu, Senatu i rządu, a także prywatnych, jeśli zainstalowane jest na nich również służbowe oprogramowanie (choć w tym przypadku ewentualnie można usunąć służbowe aplikacje). Podobne ograniczenia miałyby dotyczyć także innych oficjeli szeroko rozumianej administracji publicznej" - twierdzi "Rzeczpospolita". 

Dziennik dodaje, że rada przychyla się do usunięcia Tik-Toka z telefonów służbowych urzędników. "TikTok może wspierać władze Chin i ich służby wywiadowcze w gromadzeniu ogromnych ilości danych, "ze szczególnym naciskiem na cele polityczne i bezpieczeństwa o wysokiej wartości" - napisali eksperci w opinii dla premiera. 

Tik-Tok usuwa filmik PiS

O Tik-Toku było znowu głośno w ostatnich dniach za sprawą usuniętego nagrania z konta PiS bez możliwości odwołania. Radosław Fogiel zapytał młodych internautów, dlaczego nie lubią partii rządzącej. Nagranie wzbudziło wiele emocji - biło rekordy wyświetleń i komentarzy, ale nie wróciło już na platformę.  


Na Tik-Toku aktywni są również Donald Tusk, Sławomir Mentzen, Janusz Korwin-Mikke, Patryk Jaki, Marianna Schreiber czy Klaudia Jachira. 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie