Znamy wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców w 2023 roku! Ile wyniesie ubezpieczenie

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zaczął cieszyć się większą popularnością dzięki zmianom wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu. Jedna z korzyści dotyczy sposobu obliczania składki zdrowotnej. W 2023 roku ryczałtowców czekają jednak podwyżki. Sprawdź, ile dokładnie wyniesie składka zdrowotna na ryczałcie.

Od czego zależy wysokość składki zdrowotnej?

Wejście w życie Polskiego Ładu okazało się prawdziwą rewolucją. W szczególny sposób dotknęła przedsiębiorców. Przed 1 stycznia 2022 roku zasady obliczania składki zdrowotnej były dla nich bardzo korzystne, a wysokość składki nie była zależna od osiąganych przychodów czy dochodów. Dodatkowo można ją było również częściowo odliczyć, co przekładało się na realnie stosunkowo niskie obciążenie. 

Od 1 stycznia 2022 roku składka zdrowotna została uzależniona od dochodu lub przychodu osiąganego przez podatnika. To, ile zapłaci przedsiębiorca, zależy również od formy opodatkowania:

  • W przypadku skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9% osiągniętego dochodu i nie można jej w jakiejkolwiek części odliczyć.
  • Przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu, w 2023 roku mogą odliczyć ją do limitu wynoszącego 10 200 zł.
  • Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zapłacą składkę zdrowotną uzależnioną od osiąganych przychodów. Istnieją przy tym przedziały określające wysokość składki. Jednocześnie można pomniejszyć podstawę opodatkowania o połowę wartości opłaconych składek.

Co wpływa na składkę zdrowotną na ryczałcie?

Wysokość zryczałtowanej składki zdrowotnej na ryczałcie przede wszystkim zależy od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za ostatni kwartał roku poprzedzającego ten, w którym obowiązuje. Istnieją trzy przedziały uzależnione od wysokości przychodów osiągniętych przez przedsiębiorcę w skali roku:

  • Dla przychodów niższych niż 60 000 zł składka zdrowotna to 9% kwoty odpowiadającej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
  • Dla przychodów mieszczących się w przedziale 60 000–300 000 zł składka zdrowotna to 9% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
  • Przychody wyższe niż 300 000 zł oznaczają konieczność opłacania składki zdrowotnej w wysokości 9% kwoty odpowiadającej 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Ile wyniesie składka zdrowotna na ryczałcie w 2023 roku?

Zgodnie z komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał 2022 roku wyniosło 6965,94 zł. Ile wobec tego ostatecznie zapłacą przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem?

  • W przypadku przychodów niższych niż 60 000 zł miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 376,16 zł.
  • Przedsiębiorcy osiągający przychód wyższy niż 60 000 zł, a niższy lub równy kwocie 300 000 zł, zapłacą co miesiąc 626,93 zł.
  • Przychód wyższy niż 300 000 zł oznacza składkę w wysokości 1128,48 zł.

W przypadku opłacania pełnych składek na ubezpieczenia społeczne łącznie przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem będzie musiał wobec tego zapłacić 1794,64 zł w przypadku dochodów nieprzekraczających 60 000 zł, 2045,41 zł w przedziale 60 000–300 000 zł oraz 2546,96 zł, jeżeli jego przychód przekroczy tę kwotę. Wzrost wobec roku 2022 roku jest więc bez wątpienia znaczny, jednak z finansowego punktu widzenia ryczałt dalej może być bardzo atrakcyjną formą rozliczenia działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najkorzystniejszych sposobów rozliczenia podatków i składek, wejdź na: https://firmove.pl/. Znajdziesz tam materiały i poradniki dla przedsiębiorców i osób planujących otworzyć własny biznes.

Dopłata może okazać się konieczna

Należy zwrócić uwagę, że wysokość miesięcznych składek zależy od kwoty przychodu osiągniętego w skali całego roku. W związku z tym, jeżeli przedsiębiorca przekroczy wartość przychodu w ciągu roku, konieczne będzie nie tylko odprowadzanie wyższych składek od tego momentu, ale również nadpłacenie różnicy za poprzednie miesiące. W niektórych przypadkach kwota może być więc znaczna. To również kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę podczas rozliczenia rocznego. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka