Gdzie w Święta szukać pomocy lekarza? Fot. Pixabay/Canva
Gdzie w Święta szukać pomocy lekarza? Fot. Pixabay/Canva

Problemy ze zdrowiem w święta. Gdzie szukać pomocy lekarza

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Choroba nie wybiera i może dopaść nas także w czasie świąt. Gdzie wtedy skorzystasz z pomocy medycznej?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna (POZ). Dyżurujący lekarz udzieli porady w przychodni, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych w miejscu zamieszkania lub naszego pobytu, jeśli pojechaliśmy np. z wizytą do rodziny. Podobnej pomocy, z wyjątkiem teleporady, udzieli również pielęgniarka. Z takiej pomocy można skorzystać w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, istotnego uszczerbku na zdrowia albo gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.


Na wsparcie można liczyć również, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Wskazaniem jest również infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, bóle brzucha, które nie ustępują pomimo stosowania leków rozkurczowych, również bóle głowy, nieustępujące pomimo stosowania leków przeciwbólowych oraz biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej - kiedy otwarte?

Placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej są otwarte od g. 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy). By skorzystać z pomocy zgłosić się do dowolnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wizyty nie trzeba rezerwować i posiadać skierowania. Jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. 

„Świątecznemu” pacjentowi przysługuje porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki), zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne oraz e-recepty na potrzebne leki. W ramach takiej pomocy na pewno nie możemy liczyć na wizytę kontrolną, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie dostaniemy też recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą i zaświadczenia o stanie zdrowia.  


Adresy placówek, w których można uzyskać nocną i świąteczną pomoc

Adresy placówek, w których można uzyskać nocną i świąteczną pomoc znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ pod linkiem: Wybierz oddział wojewódzki NFZ.

W razie pilnej konsultacji telefonicznej z lekarzem lub pielęgniarką można zadzwonić na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200. Połączenie jest bezpłatne.

Kontaktując się z infolinią TPK, otrzymamy poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. Konsultacje prowadzone są w czterech językach polskim, angielskim, ukraińskim i migowym z pomocą tłumacz języka migowego. Infolinia działa od g. 18:00 do g. 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. W TPK otrzymamy poradę medyczną oraz w przypadku występują medyczne wskazania: r-receptę, e-skierowanie i e-zwolnienie.


Zadzwoń pod numer 112 lub 999

Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca to personel TPK zaleci wizytę w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia wezwanie karetki pogotowia. Sami także możemy ją wezwać dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

Warto także pobrać bezpłatną aplikację mobilną mojeIKP. Zawiera ona praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji. Przez 24 godziny na dobę, również w czasie Świąt, działa bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590. Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Tomasz Wypych

Gdzie w Święta szukać pomocy lekarza? Fot. Pixabay/Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości