Najnowocześniejsze myśliwce na świecie wylądowały w Polsce

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Myśliwce F-22 Raptor od dziś stacjonują w Powidzu. Będą potężnym wsparciem dla wschodniej flanki NATO - są niemal niewykrywalne dla wroga w powietrzu.

- W Polsce wylądowały amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. Jedne z najnowocześniejszych samolotów świata będą współdziałać z polskimi pilotami kontynuując wsparcie na wschodniej flance Sojuszu - przekazał opinii publicznej szef MON Mariusz Błaszczak. 

 

F-22 Raptor zastąpią F-15 

Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce precyzuje w komunikacie, samoloty przerzucone w ramach rotacyjnej misji do Powidza w województwie wielkopolskim należą do 94. Eskadry Myśliwskiej z bazy Langley-Eustis w Wirginii. Zastąpią one samoloty F-15 z 48. Skrzydła Myśliwskiego. 


F-22 stacjonowały w Polsce do października ubiegłego roku w ramach obecności samolotów bojowych NATO na wschodniej flance, w regionie Bałtyku i Morza Czarnego. Wcześniej myśliwce znajdowały się w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Sześć takich maszyn brało udział w "osłonie powietrznej" NATO nad Polską. 

F-22 Raptor 

F-22 Raptor to amerykański myśliwiec przewagi powietrznej, którego zadaniem jest zdobycie i utrzymanie kontroli nad przestrzenią powietrzną wroga. Produkował go Lockheed Martin i Boeing w latach 1997-2011 - jest to więc jeden z najnowocześniejszych myśliwców używanych przez US Air Force. Myśliwce F-22 nie zostały sprzedane żadnemu innemu państwu. Pierwszy raz w warunkach bojowych użyto je w 2014 w walkach z ISIS w Syrii.  


Fot. F-22 Raptor/Wikipedia  

Czytaj: 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo