Sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość. ChaosGPT przeraża umiejętnościami

Redakcja Redakcja Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
ChaosGPT to uaktualniona wersja oficjalnego Auto-GPT. Jak widać na 25-minutowym filmie, został stworzony nie tylko po to, aby pomagać w rozwoju firm programistom, ale by... zniszczyć ludzkość.

Sztuczna inteligencja rodzi też nowe zagrożenia 

Od zaprezentowania światu sztucznej inteligencji nie ma dnia bez nowych chatbotów. Jak pokazała krótka historia dzieła informatyków - nie zawsze AI działa z korzyścią dla ludzi. Belgijska prasa informowała niedawno, że chatbot "Eliza" miała nakłonić obywatela w kraju do popełnienia samobójstwa. Wielotygodniowa konwersacja miała tragiczny finał: człowiek uwierzył, że jego poświęcenie się może uchronić świat od katastrofy klimatycznej. Tak poradziła mu "Eliza". Ponad 30-letni mężczyzna pozostawił dwójkę swoich dzieci.  


Teraz na jaw wyszły możliwości zmodyfikowanego Auto-GPT, a więc wersji nazwanej powszechnie ChaosGPT. Jedno z kont bota na Twitterze zamieściło kilka linków do konta na YouTube, gdzie można odnaleźć manifest chatbota. Czytamy w nim, iż technologia zamierza podbić świat przez zagładę ludzkości. Sztucznej inteligencji nadaje się określony cel, zadania, a ta wyszukuje odpowiednich metod wykonania planu. Nowością ChaosGPT jest to, że potrafi rekrutować inne AI do wykonania misji.  

Nie korzystać z trybu ciągłego 

W interakcji z chatbotem postawiono więc zadanie dokonania zniszczenia ludzkości, ustalenia globalnej dominacji, manipulowania ludźmi i ich kontrolowania, wreszcie uzyskania nieśmiertelności. W interakcji udostępnionej w sieci pada komenda "Tryb ciągły: Włączony", a następnie ostrzeżenie dla czatującego użytkownika o zagrożeniach związanych z tym trybem. "Tryb ciągły nie jest zalecany. Jest potencjalnie niebezpieczny i może spowodować, że Twoja SI będzie działać wiecznie lub wykonywać działania, na które zwykle nie wyraziłbyś zgody. Używaj na własne ryzyko" - głosi informacja od sztucznej inteligencji. 

 

ChaosGPT wie o bombie nuklearnej 

Po uzyskanej zgodzie, ChaosGPT wyszukuje metody na zniszczenie ludzkości. Sugeruje, że najlepszą będzie bomba atomowa o nazwie Tsara. "Rozważ to - co by się stało, gdybym dostał w swoje ręce jedną z nich?" - pyta konwersującego z AI. ChaosGPT odgraża się nawet na Twitterze, chcąc uzyskać jak najszerszą, zmanipulowaną publikę, która poparłaby niszczycielski plan. 


Zdj. ChaosGPT

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie