(fot. Tak w przyszłości będą wyglądać reaktory BWRX-300. GE Hitachi Nuclear Energy)
(fot. Tak w przyszłości będą wyglądać reaktory BWRX-300. GE Hitachi Nuclear Energy)

Małe reaktory jądrowe. Poznaliśmy proponowaną lokalizację

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
W poniedziałek 17 kwietnia Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zdradzi proponowane lokalizacje pierwszych małych reaktorów jądrowych (SMR). Jak wiadomo nieoficjalnie, jedna z tych inwestycji powstanie w Ostrołęce.

Lokalizacje SMR-ów 

W trakcie debaty redakcyjnej Salon24 "Energia, Bezpieczeństwo, Rozwój”, wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz zdradził, że w poniedziałek 17 kwietnia poznamy pierwsze lokalizacje małych reaktorów jądrowych. – Warto zaznaczyć, że nie będą to miejsca co do których podjęliśmy ostateczną decyzję – podkreślił. 

Jackiewicz wyjaśnił, że w tych lokalizacjach przeprowadzono już wstępne badania, które potencjalnie spełniają warunki konieczne do postawienia tam bloków energetyki jądrowej. – Teraz czeka nas wielomiesięczny proces badań sejsmologicznych, hydrogeologicznych, środowiskowych i dopiero zakończenie tego procesu pozwoli na odpowiedź czy dana lokalizacja spełnia wszystkie wymagane prawem polskim i europejskim regulacje, które są wymagane do budowy elektrowni jądrowych – dodał wiceprezes OSGE. 


Jak donoszą media, jedna z lokalizacji będzie w Ostrołęce.

Amerykańskie wsparcie dla projektu SMR Orlenu i Syntosu

– Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy – poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

Jak wskazano, list intencyjny z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dol. finansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanym przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

– Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań – ocenił ambasador USA Mark Brzezinski.

Małe reaktory jądrowe mają mniejsze wymagania 

Uczestnicy debaty organizowanej przez Salon24 zwrócili uwagę, że małe reaktory jądrowe mają mniejsze wymagania środowiskowe. Na przykład nie wymagają budowania w pobliżu akwenów wodnych. 

– Przez to, że SMR-y możemy lokalizować w różnych miejscach, nie musimy ich budować w jednej określonej lokalizacji, na przykład na Pomorzu, a potem liczyć się z koniecznością zainwestowania kilkudziesięciu miliardów złotych w wyprowadzenie mocy z północy na południe kraju. Możemy lokalizować elektrownie jądrowe w okolicach zakładów przemysłowych, w okolicach wyłączanych z użytkowania bloków energetycznych, (...) w pobliżu miast na potrzeby komunalne – podkreślił Dawid Jackiewicz.

MP

(fot. Tak w przyszłości będą wyglądać reaktory BWRX-300. GE Hitachi Nuclear Energy)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka