(Premier Mateusz Morawiecki na lotnisku Warszawa-Radom. Fot. PAP/Mateusz Marek)
(Premier Mateusz Morawiecki na lotnisku Warszawa-Radom. Fot. PAP/Mateusz Marek)

Otwarto nowy port lotniczy. Radom zyska drugie życie?

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Oficjalnie otworzono port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Pierwszy samolot pasażerski, z Paryża, ma wylądować jeszcze w czwartek wieczorem. Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że lotnisko Warszawa-Radom ma "ogromny sens gospodarczy".

O tym, że lotnisko w Radomiu gotowe jest do startu, zapewniała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych (PPL) Anna Dermont już ponad tydzień temu. - Trzydniowe testy pasażerskie, w których uczestniczyło ponad 1000 osób, w tym służby lotniskowe i państwowe potwierdziły, że lotnisko Warszawa-Radom jest w stu procentach gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów – mówiła. 

Kaczyński: To lotnisko to dowód sprawności naszych rządów

W czwartek odbyły się uroczystości otwarcia lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976. Obecni na nich byli mi.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek. 

Kaczyński zwrócił uwagę, że to wielki dzień zarówno dla miasta, jak i całej ziemi radomskiej. – Otrzymaliście państwo wspaniały, nowoczesny obiekt spełniających wszystkie wymagania stawiane współcześnie tego typu inwestycjom – stwierdził szef PiS. Jak dodał, port w Radomiu będzie odciążał Lotnisko Chopina w Warszawie.


Jak zaznaczył, "najnowocześniejszy w Polsce terminal wraz ze zmodernizowaną drogą startową tworzą podwaliny pod ewentualny dalszy rozwój lotniska i odgrywanie przez nie roli jednego z centrów turystyki lotniczej".

– To przedsięwzięcie wraz z towarzyszącymi inwestycjami daje piękne perspektywy rozwojowe dla całego regionu, m.in. poprzez generowanie nowych miejsc pracy nie tylko w sektorze lotniczo-lotniskowym oraz poprzez zwiększenie atrakcyjności tej części kraju dla rodzimych i zagranicznych inwestorów – ocenił Kaczyński.

– Nowe lotnisko jest także dowodem na sprawczość naszych rządów. Na to, że obóz Zjednoczonej Prawicy dotrzymuje wyborczych obietnic i zmienia Polskę na lepsze, zwłaszcza Polskę żyjącą poza kilkoma największymi miastami – podkreślił szef PiS.

Warszawa-Radom odciąży Okęcie 

– Ten port ma ogromny sens. Port Warszawa Okęcie jest absolutnie przeładowany, więc otwarcie tego portu ma wielki sens infrastrukturalny, logistyczny – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, port Warszawa-Radom odciąży Okęcie, będzie zapasowym lotniskiem. – To dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 r. rzucili komuniści – stwierdził Morawiecki. 


Jego zdaniem, lotnisko w Radomiu "otwiera cały region", a Radom dzięki niemu ma szanse na dodatkowe inwestycje, przyciągnięcie przedsiębiorców, podniesienie poziomu wynagrodzeń. – Szanse na to byłyby o wiele mniejsze, gdybyśmy nie zdjęli klątwy z Radomia – dodał.


– Wierzę, że Radom i cały wielki subregion - który dzięki temu portowi może się dużo lepiej rozwijać - dzisiaj otwiera nowy rozdział swojej historii. Tak jak pokazaliśmy, że można zwalczyć zmorę III Rzeczpospolitej - bezrobocie, tak pokażemy, że rozwój zrównoważony jest rzeczywiście możliwy – podkreślił szef rządu.

Morawiecki powiedział też, że otwarcie portu lotniczego w Radomiu dowodzi, że rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafi realizować duże, skomplikowane projekty na czas. 

Dokąd polecimy z lotniska Warszawa-Radom 

Wybudowany niemalże od podstaw port lotniczy szczyci się m.in. nowoczesnym terminalem o powierzchni 30 tys. m. kw. W budynku - oprócz stanowisk check-in czy kontroli bezpieczeństwa - znajdzie się duża i komfortowa strefa komercyjna z restauracjami, kawiarniami, sklepami duty free, pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Terminal będzie mógł na początku działalności przyjąć ok. 1 mln pasażerów w ciągu roku, a docelowo liczba wzrośnie do ponad 3 mln ludzi. 

Z Radomia można polecieć na rodzinne wakacje lub w podróż biznesową. PLL LOT oferuje regularne połączenia do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny. Wypoczynek wakacyjny z wylotem z Radomia organizuje także 9 biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, ITAKA, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays czy TUI. Touroperatorzy na wakacje lotami czarterowymi zabiorą pasażerów m.in. do Antalyi, Burgas, ale też Warny i Tirany.

- W przypadku kierunków czarterowych możemy spodziewać się większej elastyczności, ponieważ biura podróży dopasowują ofertę do zainteresowania rynku. Z pewnością w wakacyjnej ofercie pojawią się jeszcze najpopularniejsze kierunki wakacyjne w regionie Morza Śródziemnego, czyli Turcja, Grecja, czy Tunezja – wymieniła rzeczniczka PPL.

Infrastruktura lotniska umożliwia przyjmowanie najpopularniejszych samolotów, jakimi operują przewoźnicy czarterowi i niskokosztowi, czyli A320 lub B737, ale także większe maszyny – jak B787 Dreamliner.

Radomskie lotnisko jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100–150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze (PPL) spodziewają się, że będą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego, ale także ościennych regionów: świętokrzyskiego, lubelskiego czy łódzkiego.

Darmowe busy z Okęcia do Warszawa-Radom 

Z myślą o podróżnych dojeżdżających do Radomia z Warszawy, PPL uruchamia od czwartku shuttle busy, które będą kursować pomiędzy warszawskim Okęciem a lotniskiem Warszawa-Radom. Do 15 maja, w ramach promocji, przejazdy w obu kierunkach będą bezpłatne. Rozkład kursów dostosowany jest do aktualnej siatki połączeń lotniska Warszawa-Radom.


Do połowy maja darmowy będzie także parking na lotnisku w Radomiu. Pod terminal podjeżdżać będą też kursujące z radomskiego dworca PKP autobusy dwóch linii 5 i 14. To opcja dla osób, które wybiorą dojazd na lotnisko Warszawa-Radom z innych miasta koleją.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze (PPL) i wybudowały je prawie od nowa. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln zł.

Lotnisko Warszawa–Radom ma być portem komplementarnym dla Okęcia, ponieważ - jak wielokrotnie podkreślały władze PPL - przepustowość warszawskiego portu jest na wyczerpaniu.

MP

(Premier Mateusz Morawiecki na lotnisku Warszawa-Radom. Fot. PAP/Mateusz Marek)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka