fot. Pracownicze Plany Kapitałowe
fot. Pracownicze Plany Kapitałowe

Prawie co drugi pracujący na etacie Polak oszczędza w Pracowniczych Planach Kapitałowych

Redakcja Redakcja Oszczędzanie na przyszłość Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Po pierwszym ponownym autozapisie liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych zwiększyła się o 718 tys. W sumie w programie oszczędza już wraz z pracodawcą i państwem 3,3 mln osób, co przekłada się na 43,7 proc. osób do tego uprawnionych. OD 27.02.2023 roku liczba aktywnych uczestników wzrosła o 27,9 proc.

PPK już po pierwszym ponownym zapisie. Super wzrost

27 kwietnia 2023 r. podczas konferencji prasowej zaprezentowano dane na temat PPK po zakończeniu pierwszego ponownego autozapisu, który odbył się w marcu tego roku.

- Udaje nam się wdrożyć w Polsce rewolucję w oszczędzaniu długoterminowym, która krok po kroku idzie w pozytywną stronę i rzeczywiście mamy tutaj znaczący wzrost osób, które oszczędzają długoterminowo z myślą o bezpiecznej emeryturze - powiedział Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - W ostatnich dwóch miesiącach liczba uczestników PPK wzrosła o 718 tysięcy. Jest to znaczący wzrost, który był możliwy m.in. dzięki kampanii informacyjnej, w której kładliśmy nacisk na pokazywanie korzyści. 

imagefot. Pracownicze Plany Kapitałowe. 

Autozapis w PPK. Kogo dotyczy?

Przypomnijmy, że autozapis w PPK odbywa się co 4 lata i dotyczy osób w wieku 18-55 lat, które złożyły rezygnację z udziału w programie. Jest to ułatwienie dla pracowników, którzy by przystąpić do PPK, nie muszę nic robić – pracodawca zapisze ich automatycznie, o ile nie ponowią deklaracji o rezygnacji.

W Pracowniczych Planach Kapitałowych najchętniej uczestniczą pracownicy sektora prywatnego, którzy stanowią 48,1 proc. wszystkich zapisanych. Odsete osób zatrudnionych w sektorze publicznym jest 24,9 proc. Najchętniej do PPK w ramach autozapisu przystąpili pracownicy największych przedsiębiorstw, ich udział w firmach zatrudniających ponad 250 osób to 67 proc..

Jeśli chodzi o przedział wiekowy widać dominację pracowników w wieku 25-34 oraz 35-44 lata. Odpowiednio stanowią oni 34,2 proc. i 33,3 proc. uczestników. Najmniej chętnie do programu przystępują osoby powyżej 60. roku życia (0,5 proc.), a średnia wieku uczestnika PPK to 39 lat.


Nieznacznie więcej w programie jest mężczyzn (51,8 proc. niż kobiet (48,2 proc.), a 4,9 proc. uczestników to osoby innej narodowości niż polska. Najwięcej pracowników przystąpiło do PPK w województwach mazowieckim (58,1 proc.), dolnośląskim (45,6 proc.), wielkopolskim (43,2 proc.) i małopolskim (42,5 proc.). 

Warto zwrócić uwagę, że wprowadzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych spowodowało również wzrost uczestnictwa pracowników w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE) o ponad 300 tysięcy. W wyniku wdrażania programu w ostatnich 3 latach liczba osób oszczędzających na cele emerytalne w systemach pracowniczych w Polsce wzrosła o 3,6 mln osób – podkreślił Paweł Borys. Tym samym w ramach III filaru na przyszłość oszczędza już 4,5 mln Polaków. 

Ile wynoszą aktywa PPK? 

Aktualna wartość aktywów netto w PPK wynosi 14,9 mld złotych. W sumie wysokość wpłat wyniosła 15,5 mld złotych, a zysk, wypracowany w funduszach zdefiniowanej daty wyniósł 0,85 mld złotych. - Miesięczne wpłaty do PPK to rząd wielkości 500 mln złotych, jeśli mówimy o tym, że będziemy mieć w tym momencie blisko 30% więcej uczestników PPK - informował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.- Można się spodziewać, że transfer miesięczny do PPK to będzie ok. 700 mln złotych. To już jest naprawdę istotna kwota, która co miesiąc regularnie wpływa na rynek 

Tylko 50,7 proc. wpłat do PPK (7,5 mld złotych) stanowią wpłaty pracowników. Drugie tyle to wpłaty pracodawców (38,5 proc. 5,7 mld złotych) oraz dopłaty państwa (10,9 proc. 1,6 mld złotych). 

Pracownicze Plany Kapitałowe to nadal najbardziej opłacalny produkt oszczędnościowy w Polsce i pewny sposób oszczędzania na cele emerytalne w niepewnych czasach. Stopa zwrotu na inwestycji w PPK (wpłaty pracodawcy i państwa oraz zwrot z inwestycji) dla przykładowego pracownika, oszczędzającego od grudnia 2019 r. i zarabiającego 5300 zł brutto wynosi 113%. Oznacza to, że taki pracownik zgromadził 113% więcej, niż sam wpłacił na swój rachunek PPK. Średnio do każdej wpłacanej złotówki pracownik otrzymuje drugą w formie dopłat. 


fot. Pracownicze Plany Kapitałowe

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka