(Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 proc. Fot. Pxhere.com)
(Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 proc. Fot. Pxhere.com)

GUS o inflacji. Jest widoczny spadek

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat inflacji. Wyniosła ona w kwietniu 14,7 proc. w skali roku. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,7 proc. Widoczny jest wyraźny spadek w porównaniu z marcem, kiedy to inflacja sięgała 16,1 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły rok do roku o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacyjna niespodzianka 

Analitycy banku Pekao piszą o "inflacyjnej niespodziance". "CPI wyhamowało w kwietniu do 14,7% r/r, głównie za sprawą niewielkiego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa w przedziale 12,3-12,4% r/r" – wskazują. 

Z kolei analitycy mBank i PKO przekonują, że do spadku przyczyniła się normalizacja cen żywności i energii. - Inflacja w kwietniu spadła do 14,7% r/r z 16,1% r/r w marcu (PKO: 14,8% r/r). Spadkowi sprzyjały efekty bazowe oraz normalizacja cen żywności i energii. Inflacja bazowa też się obniżyła – wg nas do 12,1% r/r z 12,3% r/r w marcu, chociaż jej impet nadal jest wysoki - analizują ekonomiści PKO BP. 

- Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7%. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy m/m). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5% m/m to już niemal "normalnie". Inflację bazową szacujemy na 12,2% - podają analitycy mBanku. - Z niecierpliwością czekamy na informacje dotyczące kompozycji zmian cen w koszyku żywności. Jeśli niski wzrost to efekt zmian sezonowych (warzywa, owoce) to sygnału tu raczej nie ma. Jeśli odpuszcza żywność przetworzona, to będzie spora, pozytywna zmiana - dodano. 


Długoletnie funkcjonowanie przy wysokiej inflacji 

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC zwróciło uwagę, że informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) w kwietniu 2023 r. nie zmienił swojej wartości w stosunku do notowań z marca br., "co potwierdza wcześniejszą tezę, że niewielka poprawa wskaźnika z końca ubiegłego roku miała charakter incydentalny" - podano w komentarzu.

"Gospodarka rozwija się zdecydowanie poniżej swego długookresowego trendu z lat ubiegłych, a proces ten rozpoczął się już w 2017 roku. Późniejsze wydarzenia, takie jak pandemia i wojna na Ukrainie, jedynie ten proces zintensyfikowały" - stwierdzili eksperci BIEC.

Wskazali, że wysoka inflacja rozlała się i utrwaliła we wszystkich obszarach działalności gospodarczej, "skutecznie ograniczając popyt, który w ostatnich latach był podstawowym motorem wzrostu gospodarki".

"Wysoki poziom inflacji, przy braku determinacji w jej zwalczaniu, w połączeniu z dużą niepewnością związaną z czynnikami geopolitycznymi, tłamszą plany inwestycyjne przedsiębiorców, ograniczają konsumpcję, deprecjonują zgromadzony majątek i oszczędności. Wszystko to skazuje nas na długoletnie funkcjonowanie w warunkach wysokiej inflacji przy ograniczonym wzroście gospodarczym" - prognozują ekonomiści.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka