Fot. PAP/Rafał Guz / PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Rafał Guz / PAP/Tytus Żmijewski

Tajemniczy obiekt pod Bydgoszczą. Premier mówi o rakiecie nad Polską w grudniu 2022

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
W grudniu 2022 roku nad terytorium Polski przeleciała rakieta. W trakcie incydentu samoloty F-35 zostały poderwane, aby śledzić trajektorię sprzętu. Działo się to w czasie zmasowanego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na infrastrukturę energetyczną Ukrainy - potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Obiekt wojskowy pod Bydgoszczą - resztki po ataku w grudniu?

W piątek dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski poinformował, że "trwają intensywne dochodzenia, sprawdzenia, intensywny dialog między różnego rodzaju instytucjami". Jak wskazał, chodzi o ustalenie, w jaki sposób sprzęt mógł się tam znaleźć i jakie jest jego pochodzenie.

Generał Piotrowski nawiązał też do wydarzeń z połowy grudnia ub. r., gdy Rosjanie przeprowadzili jeden ze zmasowanych ataków powietrznych na Ukrainę, wskazał też na próby działań psychologicznych podejmowane przez Rosję. "Powstały pewne hipotezy, mamy pewne wątki, które można byłoby powiązać ze zdarzeniem w Zamościu pod Bydgoszczą” – powiedział w oświadczeniu dla mediów.


Morawiecki: W grudniu nad terytorium Polski przeleciała rakieta

Premier nawiązując do słów gen. Piotrowskiego ocenił, że są podstawy, by łączyć znalezione szczątki obiektu z incydentem z grudnia ub. r., gdy nad terytorium Polski przeleciała rakieta. "Jestem w stałym kontakcie z ministrem obrony narodowej i poleciłem mu osobisty nadzór nad przebiegiem dochodzenia, przebiegiem wszystkich prac, które wiążą się z ostatecznym wyjaśnieniem tego tematu" – powiedział Morawiecki dziennikarzom w piątek w Zielonej (woj. mazowieckie).

Dodał, że zażądał także wszelkich informacji związanych z incydentem od prokuratury i otrzymał je w czwartek. „Istnieją przesłanki – jak powiedział pan generał – aby połączyć to znalezisko, ten sprzęt znaleziony parę dni temu, z informacją, którą powzięły nasze służby już w grudniu zeszłego roku, a co do której również byliśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami” – podkreślił premier.


Rakieta nad terytorium RP

Jak dodał „w trakcie tego incydentu samoloty F-35 i nasze własne zostały poderwane, aby śledzić trajektorię tego sprzętu, tej rakiety, która znalazła się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

"Dla mnie najważniejsze jest to, że Polska jest bezpieczna, że nic się nikomu nie stało, a ten incydent powinien zostać co do każdego drobnego szczegółu wyjaśniony" – oświadczył.

Szesnastego grudnia ub. r. Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Celem była infrastruktura energetyczna. W całej Ukrainie doszło wówczas do przerw w zasilaniu.

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo