Była kanclerz Niemiec Angela Merkel na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku. Fot. PAP/DPA/Sebastian Willnow
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku. Fot. PAP/DPA/Sebastian Willnow

Merkel mówi o wielkim błędzie swojej polityki. „Za mało gender”

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel także w Niemczech jest chętnie krytykowana przez media. Niedawno jednak w Lipsku zgotowano jej owacyjne przyjęcie. Była kanclerz Niemiec przyznała, że pracuje nad nowym projektem. Niedawno opowiedziała też o jednym z dużych błędów swojej polityki. To "za mało gender".

Merkel pisze książkę o swoim życiu

W kwietniu była kanclerz Niemiec Angela Merkel została odznaczona Krzyżem Wielkim Specjalnego Wykonania. To najwyższe niemieckie odznacznie. Jej polityczna rola znacznie jednak zmalała po zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainie. Okazuje się jednak, że Merkel się tak łatwo nie podda. I wciąż może liczyć na sympatię Niemców. Była kanclerz Niemiec pracuje nad nowym projektem.

Na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku pod koniec kwietnia Angela Merkel podsumowała swoje polityczne życie. Jak przyznała, pracuje nad książką, w której opisze 16 lat swojego kanclerstwa i życie prywatne. 

W Lipsku  publiczność przywitała Merkel długimi oklaskami, a pożegnała ją owacją na stojąco. „Bilety na spotkanie rozeszły się w ciągu kilku dni” - podaje DW.com.

Książka Merkel ma się ukazać jesienią 2024 roku.


Merkel broni swojej polityki wobec Rosji

W rozmowie z redaktorem naczelnym tygodnika „Die Zeit”, Giovannim di Lorenzo, podczas Targów w Lipsku, Merkel broniła swojej polityki wobec Rosji i decyzji dotyczących polityki energetycznej, które w znacznym stopniu uzależniły Niemcy od Rosji. – Wolałabym importować gaz z Wielkiej Brytanii i Norwegii, jak to robiliśmy w przeszłości, oraz Holandii. Ale nie były one już do dyspozycji. Pytaniem dla nas było: droższy LNG – o jedną trzecią – czy tańszy gaz rosyjski – powiedziała. 

Była kanclerz Niemiec stanowczo wzbraniała się przed uznaniem jakichkolwiek błędów dotyczących jej polityki wobec Rosji.

Pytana o rosyjską agresję na Ukrainę Merkel przekonywała: „Próbowałam za pomocą tego, co było do mojej dyspozycji, zapobiec tej sytuacji. To, że się nie udało, nie jest dowodem, że nie należało próbować”

Była kanclerz Niemiec uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, jak może zakończyć się wojna Rosji z Ukrainą. Podkreśliła, że warto myśleć o negocjacjach.


Duży polityczny błąd Merkel? "Za mało gender"

Pytana o porażki swojej polityki, Angela Merkel odpowiedziała, że było choćby jednak niewystarczające promowanie kobiet. – Nie osiągnęłam celu, który chciałam osiągnąć – powiedziała. – Potrzebujemy parytetu – wszędzie – dodała. Jej zdaniem dotyczy to również Bundestagu.

Sama Merkel ma jednak trudności z używaniem feminatywów, do czego się przyznaje. – W NRD byłam fizykiem. Byłam dyplomowanym fizykiem – tak było napisane na moim dyplomie – wyjaśniła. Co prawda przyzwyczaiła się do mówienia o sobie jako „fizyczce”, ale „poza tym nie stosuje języka gender”.

KW

Źródło zdjęcia: Była kanclerz Niemiec Angela Merkel na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku. Fot. PAP/DPA/Sebastian Willnow

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka