(Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Radek Pietruszka)
(Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Radek Pietruszka)

Kaczyński chwali Trójmorze. "To historyczna szansa"

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
We wtorek w Lublinie odbywa się III Samorządowy Kongres Trójmorza. List do biorących udział w wydarzeniu napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Wierzę głęboko, że Trójmorze wykorzysta swoją historyczną szansę i sprosta stojącym przed nim wyzwaniom, a sieć gospodarcza regionu Trójmorza walnie się do tego sukcesu przyczyni – podkreślił.

"Perspektywa na lepszą przyszłość" 

List Jarosława Kaczyńskiego odczytała europosłanka PiS Beata Mazurek. "Bardzo się cieszę, że spotykacie się państwo w tak wspaniałym gronie już po raz trzeci oraz, że sieć gospodarcza regionu Trójmorza rozrasta się i rozwija. Tworzymy bowiem rodzinę narodów zamieszkujących przestrzeń wyznaczoną trzema morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym" - napisał Kaczyński.

Jak dodał, narody te wiele łączy. "Z jednej strony pewna wspólnota losów oraz historycznych doświadczeń wynikających w dużej mierze z położenia geopolitycznego, a z drugiej perspektywa na lepszą przyszłość. Zespala nas pragnienie, by nasze położenie, które dla większości państw Trójmorza nie było swego czasu zbyt szczęśliwe, stało się naszym atutem i odskocznią do dynamicznego rozwoju na osi Północ-Południe" - wskazał Kaczyński.


Podkreślił, że chodzi o "zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej" oraz tym samym o zwiększenie znaczenia naszego regionu w Europie. "Mamy te same aspiracje i marzenia. Chcemy by ziemie, które zamieszkują państwa Trójmorza były na trwale bezpieczną przestrzenią życia w godności, wolności, demokracji, zamożności i dostatku. Od kilku lat systematycznie zmierzamy w tym kierunku" - ocenił prezes PiS.

Prezes PiS przypomina słowa Lecha Kaczyńskiego 

"Niestety, od ponad roku nad naszym regionem Europy zawisł ponury cień ze Wschodu i jeżeli chcemy by te nasze aspiracje stały się rzeczywistością musimy jak najmocniej wspierać walczącą z barbarzyńskim, rosyjskim najazdem Ukrainę. Inaczej nie będziemy bezpieczni" - podkreślił Kaczyński.

Przypomniał w tym kontekście słowa swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r., który na Westerplatte mówił m.in., że "nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom imperialnym". Ocenił, że "niestety tych słów wypowiedzianych rok po rosyjskiej agresji na Gruzję większość Europy nie wzięła sobie do serca". "W rezultacie w 2014 r. doszło do ataku na Krym i Donbas, a w zeszłym roku do pełnoskalowej agresji na Ukrainę" - wskazał.

Zapewnienie bezpieczeństwa współobywatelom 

III Samorządowy Kongres Trójmorza zainaugurował prezydent Andrzej Duda. "To wydarzenie na przestrzeni ostatnich lat stało się bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat współpracy regionalnej w naszej części Europy" - powiedział.

Jak podkreślił, pamięta pierwszą edycję tego kongresu, która odbyła się w 2021 roku. "Spotkanie to było zorganizowane w trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii, choć trzeba sobie powiedzieć, że dzisiejszy III już Samorządy Kongres Trójmorza, choć odbywa się w innych, ale wydaje się, że może jeszcze trudniejszych warunkach" - powiedział Andrzej Duda.

"Jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą. Ukrainą, która rok i trzy miesiące temu padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. To także dlatego dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań" - podkreślił prezydent.


Zwrócił uwagę, że obecnie na wielu forach dyskutuje się o bezpieczeństwie. "Wszędzie o bezpieczeństwie dyskutujemy. Jako, że wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach mamy jedno, głębokie przeświadczenie, że najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu naszym współobywatelom. To jest nasza - nie ma żadnych wątpliwości - najważniejsza i najbardziej oczekiwania przez tych, którzy nas wybrali, rola" - zaznaczył Duda.

Umowa o Sieci Regionów Trójmorza

Prezydent Duda przyznał również, że z satysfakcją przyjmuje zainteresowanie Trójmorzem ze strony największych światowych gospodarek i inwestorów, którzy widzą w regionie potencjał i chcą się z nim związać kapitałowo.

"Cieszę się, że podczas tegorocznego Kongresu nastąpi podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza. Z satysfakcją odnotowuje przyjęcie do Sieci nowych członków z Rumunii oraz z Ukrainy" - mówił Duda. "Trójmorze to kilkaset wspólnot lokalnych o różnych kulturach, gospodarkach i tradycjach. Sieć - powołana według pomysłu województwa lubelskiego - jest doskonałym narzędziem poznania specyfiki poszczególnych regionów oraz wykorzystania drzemiącego w nich potencjału" - dodał.

"Jestem przekonany, że podpisany jutro dokument zaowocuje licznymi projektami w obszarach infrastruktury, gospodarki oraz kultury z korzyścią dla zainteresowanych oraz dla całego obszaru Trójmorza" - podkreślał.

MP

(Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Radek Pietruszka)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka