(Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na warszawskiej Pradze. Fot. Salon24.pl)
(Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na warszawskiej Pradze. Fot. Salon24.pl)

ZUS idzie na rękę przedsiębiorcom. Wydłuża ważny termin

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że wydłuża termin dla osób prowadzących działalność gospodarczą na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy maja teraz czas do 5 czerwca. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS wydłuża termin składania wniosków 

"W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty" – wyjaśniła, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zgodnie z przepisami jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot.


ZUS przekaże nadpłatę do 3 sierpnia 

Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku "Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze".

ZUS tłumaczy, jak samodzielnie sporządzić wniosek 

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

Jak wyjaśnił ZUS, może to zrobić, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

ZUS zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.

MP

(Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na warszawskiej Pradze. Fot. Salon24.pl)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka