źródło zdjęcia: Pixabay.com/Komisja Europejska
źródło zdjęcia: Pixabay.com/Komisja Europejska

Komisja Europejska daje Polsce ultimatum. Rząd ma 21 dni

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 222
Komisja Europejska poinformowała, że rozpoczęła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa w związku z ustawą "lex Tusk". Dziś do polskich władz zostało wysłane "wezwanie do usunięcia uchybienia" - ustalił portal rmf24.pl. Polska ma teraz 21 dni na odpowiedź.

"Lex Tusk" niezgodne z unijnym prawem? KE zabrała głos

Komisja uważa, że nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny, a działania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, np. śledztwa i przesłuchania publiczne, stwarzają ryzyko poważnego uszczerbku na reputacji kandydatów w wyborach.

"Działania komisji, np. śledztwa i przesłuchania publiczne, stwarzające ryzyko poważnego uszczerbku na reputacji kandydatów w wyborach, a poprzez stwierdzenie, że dana osoba działała pod wpływem rosyjskim, mogłyby ograniczyć skuteczność praw politycznych osób wybranych w demokratycznych wyborach" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.


Rzecznik rządu komentuje ruch KE

- Decyzja Brukseli nie zaszkodzi Polsce - skomentował decyzje KE w rozmowie z RMF FM rzecznik rządu Piotr Müller.

- Nie wierzę w to, że Komisja Europejska byłaby w stanie podjąć działania tego typu, w przypadku, gdy mówimy o komisji, która ma ograniczyć wpływy rosyjskie. To byłoby czymś kuriozalnym, ale oczywiście wiemy, że są osoby, które mogą takie ruchy podpowiadać. Liczę, że argumentacja, która będzie przedstawiona, zapobiegnie tego typu działaniom - dodał Muller.


Główne założenia ustawy "Lex Tusk"

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in. uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

MB


(Źródło zdjęcia: Komisja Europejska. Fot.Pixabay.com)

czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj222 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka