źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Przy bankomacie czeka cię przykra niespodzianka. Banki już to robią

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Nawet 10 złotych za wypłatę gotówki - tyle może wynieść klientów niektórych banków prowizja za skorzystanie z bankomatów. To nie wszystko. Coraz więcej banków wprowadza opłaty za wypłatę pieniędzy przy okienkach kasowych.

10 złotych za skorzystanie z bankomatu

PKO BP, BNP Paribas czy BOŚ podnoszą opłaty za korzystnie z bankomatu. Za wypłatę gotówki będziemy musieli zapłacić nawet 10 złotych.

W przypadku korzystania z bankomatów PKO BP wypłaty dla klientów tego banku nadal są bezpłatne, ale korzystanie z bankomatów obcych sieci kosztuje 10 zł. Pieniądze możemy za darmo wypłacić BLIKiem.

Zmiany dla klientów PKO BP obowiązują od 1 czerwca, ale coraz więcej banków prawdopodobnie zdecyduje się na zmianę taryfy opłat.


Nie tylko bankomat. W PKO BP rosną też inne opłaty i prowizje

Bank PKO BP wprowadził też inne zmiany w opłatach. Konta: za Zero (stare), PKO Konto Rodzica, PKO Konto Pogodne, Konto Spektrum Adm., Konto Ulubione Adm. i Konto Codzienne Adm. zostały przekształcone w Konto za Zero. Rachunek jest za darmo, ale karta kosztuje 10 zł. Trzeba też wykonać pięć transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK, inaczej zapłacimy za prowadzenia konta 10 zł.

Niektóre banki podjęły też decyzję o wprowadzeniu prowizji przy wypłacie z ich własnych okienek kasowych.


Rząd wprowadza ograniczenia w płatnościach gotówką

Decyzja PKO BP i innych banków ma prawdopodobnie związek ze stałym zmniejszaniem się obrotu gotówkowe w Polsce i na całym świecie.


Duże ograniczenia w płatności gotówką dla klientów i przedsiębiorców zamierza wprowadzić polski rząd. Pomysły w ograniczeniu transakcji gotówkowych znalazły się w zapisach "Polskiego Ładu" w 2021 roku. Od początku 2024 roku limit kwoty pojedynczej transakcji gotówkowej pomiędzy przedsiębiorcami zostanie obniżony z 15 do 8 tys. zł. Wprowadzony zostanie też limit na linii przedsiębiorca-klient. W przypadku konsumentów wprowadzony zostanie limit w wysokości do 20 tys. zł.

MB

(Źródło zdjęcia: Bankomat. Fot. Pixabay.com)

Źródło:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka