źródło: PAP/Darek Delmanowicz
źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Ziobro chce bronić gotówki. Ale PiS zamierza wprowadzić ograniczenia

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Rząd PiS planuje rozszerzyć limity na płatności gotówkowe od przyszłego roku. Ale ten pomysł nie spodobał się liderowi koalicyjnej Suwerennej Polski Zbigniewowi Ziobro. - Będziemy bronić gotówki - zapowiedział polityk w internetowym nagraniu. Polityk wziął też udział w konferencji prasowej w tej sprawie.

Ziobro: Gotówka to wolność

Polityk Suwerennej Polski opublikował wideo ze swoim postulatem na Twitterze. Posłużył się on gadżetem: 100-złotowym banknotem. - To jest sto złotych. Jeśli zapłacimy tym banknotem w sklepie, wydamy dokładnie sto złotych. Nie zapłacimy za to dodatkowej prowizji bankowej, opłaty za przelew, za posiadanie karty czy konta (...) - powiedział Ziobro do kamery.


"Możemy wydać te sto złotych o każdej porze dnia i nocy bez obaw, że bank będzie miał przerwę techniczną albo zabraknie prądu w terminalu płatniczym. Te przykładowe sto złotych to gwarancja, że nikt nam banknotów na koncie nie zablokuje. Gotówka to wolność, niezależność i prywatność. To bezpieczeństwo płatności. Dlatego będziemy bronić gotówki, będziemy bronić bezpieczeństwa i wolności obywateli" - zadeklarował polityk.


Ograniczenia w płatnościach gotówkowych. PiS ma plan

Przypomnijmy, pomysły w ograniczeniu transakcji gotówkowych znalazły się w zapisach "Polskiego Ładu" w 2021 roku. Od początku 2024 roku limit kwoty pojedynczej transakcji gotówkowej pomiędzy przedsiębiorcami zostanie obniżony z 15 do 8 tys. zł. Wprowadzony zostanie też limit na linii przedsiębiorca-klient. W przypadku konsumentów wprowadzony zostanie limit w wysokości do 20 tys. zł.

Partia Zbigniewa Ziobry od początku sprzeciwiała się temu pomysłowi. Dlatego SP złożyła do Sejmu poselski projekt, który uchyla wprowadzenie limitów.

Przedsiębiorcy też nie chcą limitów

Przeciwko wprowadzeniu limitów protestują organizacje zrzeszają przedsiębiorców i pracodawców. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wydał nawet oświadczenie na swojej stronie internetowej, w którym stanowczo potępia wprowadzenia jakikolwiek nowych ograniczeń w tej sprawie.

MB

(Źródło zdjęcia: Suwerenna Polska w Jarosławiu Fot. Pap/Darek Delmanowicz)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka