Co robić jeśli bankomat wciągnie kartę?/Shutterstock
Co robić jeśli bankomat wciągnie kartę?/Shutterstock
Finanse osobiste Finanse osobiste
2251
BLOG

Bankomat wciągnął kartę i nie wydał pieniędzy. Co robić?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Bankomat zjadł kartę kredytową i nie wydał pieniędzy? Brzmi jak największy koszmar, jednak takie sytuacje czasem się zdarzają. Najważniejsze to zachować wtedy spokój i postępować zgodnie z naszą instrukcją.

Bankomat zatrzymał kartę kredytową

Jeśli bankomat wciągnął kartę kredytową należy przede wszystkim zachować spokój. Szybka reakcja i opanowanie pozwoli nam uratować pieniądze, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad.

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, warto najpierw zastanowić się, jaki mógł być powód połknięcia karty przez bankomat. Możliwości jest sporo, a szybkie zrozumienie przyczyny pozwoli nam obrać odpowiednią strategię ratowania pieniędzy.

Bankomat zjadł kartę. Zły PIN

Bankomat wciągnie kartę, jeśli kilkukrotnie zostanie wpisany zły PIN, dlatego jeśli nie możesz sobie go przypomnieć, lepiej nie wpisywać złego z nadzieją, że w końcu zadziała.

Możliwe jest jednorazowe wpisanie złego numeru PIN, za drugim razem urządzenie wciąga kartę, by pieniądze, które się na niej znajdują, nie trafiły w niepowołane ręce.

Karta straciła ważność

Jeśli będziemy próbować wypłacić pieniądze przy użyciu karty, która straciła swoją ważność, najprawdopodobniej zostanie ona wciągnięta przez maszynę. To do kiedy ważna jest karta można sprawdzić na jej awersie, gdzie wytłoczony jest miesiąc i rok.

Zepsuty bankomat lub karta

Bankomat może wciągnąć kartę, jeśli jest ona uszkodzona lub gdy nie wyjmiesz karty przed upływem wyznaczonego czasu. Jest to zabezpieczenie, na wypadek gdyby ktoś zapomniał wyciągnąć karty z bankomatu.

Również sam bankomat może być popsuty. Awarie dotyczą najcześciej awarii czytnika lub problemów z łącznością.

Zobacz także:

Karta jest zastrzeżona

Jeśli karta, za pomocą której chcemy pobrać pieniądze z konta, została zastrzeżona, bankomat wciągnie ją. Podobnie jak w przypadku wpisywania złego PIN-u, ma to uchronić klientów przed kradzieżą - skoro została zastrzeżona, jej właściciel musiał mieć ku temu konkretne powody.

Jeśli wydawało nam się, że zgubiliśmy kartę i w przypływie emocji postanowimy ją zastrzec, możemy ją odblokować kontaktując się z bankiem przez telefon. Możemy bezpośrednio porozmawiać z konsultantem lub skorzystać z czatu dostępnego w aplikacji mobilnej.

Co zrobić, jeśli bankomat zje kartę

Jeśli bankomat połknie kartę kredytową, ponieważ zaistniała doszło do którejś z sytuacji opisanych powyżej, powinniśmy jak najszybciej zgłosić informację o zdarzeniu naszemu bankowi. Jeśli bankomat znajduje się na terenie placówki banku wystarczy poprosić o pomoc jednego z konsultantów. 

Co jeśli bankomat znajduje się poza placówką banku? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy na urządzeniu nie znajduje się naklejka z numerem telefonu, od który można zadzwonić w przypadku awarii, jednak jeśli numeru nie znajdziemy, a oddział naszego banku jest daleko, nie warto ryzykować i lepiej od razu zadzwonić na infolinię banku. Najprawdopodobniej usłyszymy, że powinniśmy zastrzec kartę, ponieważ zanim zostanie ona wyciągnięta przez techników, może minąć sporo czasu.

Jeśli bankomat wciągnie kartę powinniśmy sprawdzić też, czy z naszego konta nie zniknęły środki. Może się zdarzyć, że zepsute urządzenie uzna transakcję za udaną, mimo że nie zobaczyliśmy ani karty, ani pieniędzy. Powinniśmy wtedy jak najszybciej poinformować bank o tym fakcie.

W większości przypadków i tak najpewniej trzeba będzie wyrobić nową kartę, ponieważ bankomaty bardzo często niszczą wciągnięte karty, zwłaszcza jeśli użyjemy złego kodu PIN lub skorzystamy z zastrzeżonej karty.

WP

Czytaj dalej:


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka