fot. Salon24.pl
fot. Salon24.pl

Porażka Viaplay. Platforma opuści polski rynek, co z prawami do transmisji?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Viaplay zamierza opuścić polski rynek. Platforma streamingowa poinformowała o swoich planach w prezentacji dotyczącej wyników finansowych za ostatni kwartał. Kibice i miłośnicy sportu zastanawiają się, kto teraz przejmie prawa do takich transmisji jak mecze Premier League, KSW czy Formuły 1. Co na to Viaplay?

Viaplay opuści Polskę

Viaplay weszła do Polski z przytupem w sierpniu 2021 roku i wywróciła układ sił na rynku transmisyjnym, który i tak od kilku lat jest wyjątkowo niestabilny. Wraz z upływem czasu Viaplay przejmował kolejne prawa do pokazywania meczów piłkarskich różnych rozgrywek. I tak platformie udało się zdobyć prawa do niemieckiej Bundesligi, angielskiej Premier League czy rozgrywek europejskich jak Liga Europy i jej "młodsza siostra" Liga Konferencji Europy.

W 2022 roku Viaplay poszło za ciosem i przejęło pełnię praw do transmisji wyścigów Grand Prix Formuły 1 oraz podpisało umowę z KSW na wyłączność.

Marsz po dominację na rynku nie trwał jednak zbyt długo. Podczas czwartkowej prezentacji wyników za drugi kwartał spółka ogłosiła, że zamierza wycofać się z Polski oraz innych krajów bałtyckich.


Według platformy takie plany są elementem "bieżących działań". To oznacza, że nie jest to wizja długofalowa, a raczej krok, którego wykonanie jest bliższe niż może się wydawać.

Póki co Viaplay nie podaje terminu, do którego zamierza wycofać się z polskiego rynku. Nie jest jasna również kwestia praw do transmisji, które spółka wykupiła na wiele lat do przodu.

Viaplay: To prawda, ale jest jeszcze za wcześnie na konkrety

Viaplay zdążyło już wydać krótkie oświadczenie w sprawie wycofania się z Polski. "Rzeczywiście, nasz nowy strategiczny plan zakłada skupienie się na krajach skandynawskich, Holandii oraz usłudze Viaplay Select" — przekazało redakcji Business Insider Polska biuro prasowe spółki.

"Uruchomiliśmy właśnie przegląd pozostałych rynków pod kątem ewentualnych dalszych kroków, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych decyzjach czy terminach" — czytamy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do zmian może dojść na początku przyszłego roku.

na zdjęciu: platforma Viaplay. fot. Salon24.pl

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura