Warszawa, 01.08.2023. Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek (L) podczas uroczystości przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, 1 bm. Pomnik stoi na szczycie kurhanu, w którym znajdują
Warszawa, 01.08.2023. Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek (L) podczas uroczystości przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, 1 bm. Pomnik stoi na szczycie kurhanu, w którym znajdują

Bohaterka Powstania zawstydziła rząd PiS. Mocne słowa podczas rocznicy

Redakcja Redakcja Powstanie Warszawskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 264
W trakcie obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczka walk Wanda Traczyk-Stawska wygłosiła mowę, w której skrytykowała działania rządzących i przypomniała o tym, co gwarantuje kobietom polska konstytucja. Oberwało się też ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi.

Uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Płomienne przemówienie Wandy Traczyk-Stawskiej

Przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców na Woli odbyły się we wtorek wieczorem uroczystości w 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przemówienie wygłosiła Wanda Tkaczyk-Stawska, ps. "Pączek", "Atma", która była uczestniczką Powstania Warszawskiego jeszcze jako nastolatka. - Miasto Warszawa jest tu dzisiaj najważniejszym bohaterem. My powstańcy byliśmy tylko wojskiem, a to mieszkańcy zdecydowali o powstaniu. Bez ich zgody, my byśmy nie zaczęli powstania - rozpoczęła.


Później skomentowała obecną sytuację polityczną. - W tej chwili Niemcy są tak spacyfikowane, że są naszym najlepszym sąsiadem i to chciałabym wam przekazać jako ważną wiadomość: teraz, wobec tego co się dzieje z Ukrainą, wobec tego, że grozi nam, że (Rosjanie - red.) na nas też ruszą, (...) musimy z Niemcami być razem. Gdzie dwóch sąsiadów, to nie jeden. Zawsze dwóch jest silniejszych niż jeden - mówiła bohaterka Powstania.

- Ukraina walczy też za nas, za całą Europę i trzeba ją wspierać ze wszystkich sił, pomóc im przetrwać, także tym, którzy musieli się u nas schronić. Rosja w tej chwili jest agresorem, który zagraża całej Europie, ale w szczególności sąsiadom - ostrzegała.

Wanda Traczyk-Stawska: Ten rząd jest całkowicie do wymiany

Traczyk-Stawska skrytykowała także rząd Zjednoczonej Prawicy. - Nie bójcie się, jesteśmy wolnym narodem i nikt nie ma prawa nami tak rządzić, żebyśmy czuli się upokorzeni. Mówię o kobietach. My wyniosłyśmy z powstania coś bezcennego - takie same prawa, jakie mają mężczyźni. (...) Każdy, czy jest mężczyzną czy kobietą, jest obywatelem tego kraju i w konstytucji ma zapisaną równość. Proszę, żebyście pamiętali o konstytucji. (…) Trzeba już zmienić całkowicie ten rząd, który nie pamięta, że kobiety mają w tej konstytucji zapisaną swoją pozycję - mówiła.

W uroczystościach uczestniczyła także aktualna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Gdy bohaterka Powstania krytykowała rząd PiS, Gosiewska tylko kiwała głową z rezygnacją na twarzy.


Na koniec mowy Traczyk-Stawska uderzyła w ministra edukacji Przemysława Czarnka. - Wolność jest najważniejsza i nie jest dana raz na zawsze. Sami musimy o nią dbać. Pamiętać o konstytucji. W szkołach musi być lekcja wychowania obywatelskiego. Niech pan Czarnek ze swoimi poglądami przeczyta książkę Korczaka. Niech zobaczy, jak trzeba rozmawiać z młodzieżą i dziećmi. Niech najpierw się nauczy, a potem mądrzy - poradziła ministrowi bohaterka Powstania Warszawskiego.

na zdjęciu: Warszawa, 01.08.2023. Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek (L) podczas uroczystości przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, 1 bm. Pomnik stoi na szczycie kurhanu, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu. W stolicy trwają obchody 79. rocznicy powstania warszawskiego - wystąpienia zbrojnego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanego przez Armię Krajową. (sko) PAP/Marcin Obara

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj264 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura