Wtedy prezydent Duda ogłosi termin wyborów. Wybrał datę

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
7 sierpnia dowiemy się, kiedy pójdziemy do urn - podaje RMF FM. Rozgłośnia dodaje, że Andrzej Duda zarządzi wybory parlamentarne na 15 października.

Już za kilka dni poznamy termin wyborów 

Wedle konstytucji, głowa państwa ma czas do 14 sierpnia na ogłoszenie terminu wyborów do Sejmu i Senatu. Andrzej Duda ma ogłosić go wcześniej, bo 7 dnia tego miesiąca. Zarządzi też datę 15 października. Oprócz głosowania na posłów i senatorów, przeprowadzone zostanie referendum ws. przyjęcia imigrantów. Wiadomo, że będzie połączone z innymi pytaniami, być może ws. suwerenności Polski. Wciąż nie znamy jednak pytań, ani nie ma 100 proc. pewności, że referendum się odbędzie.  


Sondaż: 15 października to najlepszy termin

Z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że największa część respondentów chciałaby głosować w wyborach 15 października - tę datę wskazało 41,7 proc. pytanych. 22 października wybrało 15,6 proc. ankietowanych, a 29 października i 5 listopada odpowiednio: 3,1 proc. i 6,7 proc. 


Opozycja na czele z Donaldem Tuskiem przekonuje wyborców, że PiS celowo przełoży wybory i straszy przy tym wagnerowcami na granicy z Białorusią. 68,6 proc. biorących udział w sondażu dla RMF i "DGP" uważa, że głosowanie odbędzie się w normalnym terminie. 12,8 proc. odpowiadających podziela obawy lidera opozycji.   


Fot. Andrzej Duda/PAP

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka