na zdjęciu: Banknoty dwustuzłotowe. fot. PAP/Marcin Bielecki
na zdjęciu: Banknoty dwustuzłotowe. fot. PAP/Marcin Bielecki

Nawet 7 mln Polaków może zostać zwolnionych z obowiązkowej opłaty. Projekt już w Sejmie

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Opera mydlana z abonamentem RTV wkrótce się zakończy? Lewica złożyła do Sejmu projekt, który zwolni z konieczności uiszczania opłaty audiowizualnej emerytów. W tej grupie wiekowej jest około 7 milionów Polaków.

Abonament RTV do zniesienia

O projekcie ustawy dotyczącej abonamentu RTV donosi portal Wirtualnemedia.pl. Serwis branżowy pisze, że "kampania wyborcza skłania partie do poszukiwania dodatkowych wyborców, a Lewica postawiła na seniorów". Posłowie tej formacji przygotowali „Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw”.

W skrócie chodzi o to, żeby zwolnić emerytów z obowiązku płacenia abonamentu RTV.


Emeryci mogą zostać zwolnieni z abonamentu RTV 

Wnioskodawcy projektu zwracają uwagę, że na podstawie obecnych przepisów abonamentu nie muszą już płacić osoby powyżej 75. roku życia i najbiedniejsi emeryci. Zdaniem polityków Lewicy, nie ma sensu dzielić emerytów pod kątem wieku i należy całą tą grupę społeczną zwolnić z konieczności uiszczania opłaty audiowizualnej.

- W ocenie projektodawców - biorąc pod uwagę malejącą stopę zastąpienia emerytur - nie jest zasadne utrzymywanie w zakresie zwolnień podmiotowych z opłat abonamentowych zróżnicowania emerytów według wieku i wysokości świadczenia. Z tego powodu projektodawcy proponują, aby zwolnieniem z opłat abonamentowych objąć wszystkich emerytów - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie takich zmian w życie oznaczałoby, że wpływy z abonamentu RTV spadną o około 200 milionów złotych.


Czy abonament RTV ma sens? Płaci go co trzeci Polak

Dziennikarze "Wirtualnych Mediów" zwracają uwagę na duży problem z abonamentem RTV. Obecne przepisy są po prostu nieprzestrzegane. Na koniec 2022 roku za opłatę radiowo-telewizyjną płaciło tylko 828 tys. zobowiązanych (34,7 proc.).

Oznacza to duży spadek opłacających tę daninę.  Rok wcześniej płaciło nieco ponad 900 tys. zobowiązanych - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

MB

na zdjęciu: Banknoty dwustuzłotowe. fot. PAP/Marcin Bielecki

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura