PAP/Tytus Żmijewski
PAP/Tytus Żmijewski

Emeryci dostali prezent od rządu. ZUS rozpoczął wypłatę czternastej emerytury

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury. Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, świadczenie trafiło do 864 tys. osób. "Czternastka" w pełnej wysokości wynosi 2650 zł brutto.

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury

Jak przekazała prezes Uścińska, w piątek ZUS wypłacił czternastą emeryturę dla 864 tys. osób na łączną kwotę 2 mld złotych. W kolejnych terminach - 5 i 6 września czternastkę otrzyma 1,3 mln osób na kwotę 2,9 mld złotych.

Następne terminy wypłat czternastych emerytur to: 10, 15, 20 i 25 września.

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.


Kto skorzysta z czternastej emerytury? 

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

ZUS wypłaci czternaste emerytury 8,8 mln emerytów i rencistów

Według rządowych szacunków kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. W tym ok. 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a w przypadku ok. 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Jak podał ZUS, wydatki na świadczenia wyniosą 20,7 mld zł.

Czternaste emerytury zostały pierwszy raz wypłacone w 2021 r. Prezydent Andrzej Duda 19 lipca 2023 r. podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

MP

PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo