Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO
Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Blinken z wizytą na Ukrainie. Nie zapomniał o Polsce

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Sekretarz stanu USA Antony Blinken w środę przybył na Ukrainę. Po spotkaniu ogłosił, że podczas wizyty w Kijowie zatelefonował do ministra spraw zagranicznych RP Zbigniewa Raua. Zdradził również, co powiedział polskiemu politykowi.

Blinken dziękuje Polsce 

"Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem na temat strategicznego partnerstwa amerykańsko-polskiego. Dziękuję Polsce za hojną, stałą pomoc dla Ukrainy i dziesięciolecia przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi" – napisał Antony Blinken.

"W związku z podróżą Sekretarza Stanu Antony'ego Blinkena do Kijowa, przeprowadziłem z nim rozmowę telefoniczną podczas której omówiliśmy bieżące amerykańsko-polskie współdziałanie w powstrzymywaniu rosyjskiego imperializmu, wsparcie dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy oraz wzmocnienie potencjału odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu. Sojusz polsko-amerykański jest fundamentem silnych stosunków tranatlantyckich" – napisał z kolei Zbigniew Rau. 


Kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy 

Blinken ogłosił w środę podczas wizyty w Kijowie pomoc dla Ukrainy o wartości ponad 1 mld dolarów. Jak podała agencja Reutera, 665 mln dolarów z tej sumy to wsparcie wojskowe i cywilne w dziedzinie bezpieczeństwa.

"Będziemy nadal stać po stronie Ukrainy" - oświadczył Blinken podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Sekretarz stanu zapowiedział, że pomoc USA dla Ukrainy obejmie dodatkowy sprzęt systemów obrony powietrznej, rakiety do systemów HIMARS, amunicję, systemy do komunikacji. Blinken zaznaczył, że nowa pomoc dla Kijowa obejmie m.in. sprzęt potrzebny do rozminowywania terytorium. Podsumował, że od początku rosyjskiej napaści USA przekazały Ukrainie pomoc wojskową wartą ponad 43 mld dolarów. 

MP

Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka