fot. PAP/Sebastian Borowski
fot. PAP/Sebastian Borowski

NBP wprowadził nową monetę. Nominał zaskakuje

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Narodowy Bank Polski wyemitował nową monetę o nominale 20 złotych upamiętniającą agresję ZSRR na Polskę, do której doszło 17 września 1939 roku. Kolekcjonerzy już zacierają ręce, bo nakład monety wynosi jedynie 12 tysięcy egzemplarzy.

Nowa moneta NBP już na rynku. Nakład mocno limitowany

Narodowy Bank Polski wyemitował nową srebrną monetę o nominale 20 złotych 5 września. Jest to moneta kolekcjonerska, którą kupić można w placówkach NBP.

- 5 września 2023 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską - „Sowiecka agresja na Polskę – 17 IX 1939 r.” - przekazał NBP na portalu X (dawniej Twitter).

Moneta o nominale 20 złotych jest standardowo bita w srebrze próby Ag 0.925. Jej średnica wynosi 38,61 milimetra, a masa krążka 28,28 grama. Są to standardowe wymiary dla tego typu monet bitych od I połowy lat 90' przez NBP. Ciekawostką jest natomiast nakład monety - wynosi on jedynie 12 tysięcy sztuk.

Na jednej stornie numizmatu znajdziemy nominał i napis "WE WRZEŚNIU 1939 NAPADNIĘCI PRZEZ ARMIE NIEMIECKĄ I BOLSZEWICKĄ – MY POLACY – OFIARĄ KRWI BRONILIŚMY WOLNOŚCI LUDÓW, HONORU I RELIGII”. Na drugiej znajduje się artystyczne wyobrażenie starcia oddziałów Armii Czerwonej z siłami polskimi.

Co ciekawe, moneta jest oksydowana. Co to znaczy? Została ona pokryta cienką warstwą tlenków srebra z niewielką domieszką metali półszlachetnych. Upraszczając - jej powierzchnia wygląda dzięki temu na "postarzaną". Dzięki temu jest ona odporna na zanieczyszczenia i ładnie wygląda.


Srebrna moneta 20 złotych. Czy można płacić w nią sklepie?

Przypominamy, że wszystkie monety i banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Oznacza to, że teoretycznie można płacić nimi w sklepie, co oczywiście odradzamy. Sama zawartość cennego kruszcu w monecie 20-złotowej jest kilkukrotnie więcej warta od samego nominału, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za taki krążek jeszcze więcej.

17 września 1939 roku. ZSRR wbija Polsce nóż w plecy

Co wydarzyło się w dniu, który upamiętnić ma nowa moneta NBP? Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakował broniącą się przed Niemcami Polskę od wschodu bez wypowiedzenia wojny i łamiąc jednocześnie zawarty wcześniej pakt o nieagresji. 

Polska armia po 17 dniach walki z hitlerowskim najeźdźcą była zupełnie rozbita i nie była w stanie sprostać zadaniu obrony ojczyzny w wojnie na dwa fronty. Sytuacje skomplikował rozkaz Naczelnego Wodza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który polecił żołnierzom unikania starcia z oddziałami ZSRR.

17 września 1939 roku uważany jest za jeden z najtragiczniejszych dni w historii Polski. Setki tysięcy Polaków ucierpiało z powodu okupacji wschodniej części przedwojennej Polski przez czerwoną Rosję. Sowieci masowo wywozili Polaków na Syberię, wymordowali też znajdującą się na okupowanych terenach inteligencję m.in. w Katyniu w 1940 roku.


MB

zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Sebastian Borowski

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka