Prezydent RP Andrzej Duda (P) i premier Republiki Korei Han Duck-soo (L). Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Prezydent RP Andrzej Duda (P) i premier Republiki Korei Han Duck-soo (L). Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ważny szczyt w Krynicy. Zacieśniamy partnerstwo z koreańskim sojusznikiem

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody to przywiązanie do wartości i zasad – podkreślił prezydent Andrzej Duda na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han Duck-soo wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.

Krynica Forum 2023. Forum Polsko-Koreańskie

Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody to przywiązanie do wartości i zasad – podkreślił prezydent Andrzej Duda na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han Duck-soo wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.Prezydent Andrzej Duda i premier Republiki Korei Han Duck-soo otworzyli w czwartek Forum Polsko-Koreańskie w Krynicy-Zdroju, w którym udział biorą politycy i przedstawiciele środowiska gospodarczego z obu państw. Wydarzenie zorganizowano w ramach Krynica Forum 2023.


Spotkanie prezydenta RP i premiera Republiki Korei

– Nasze partnerstwo jest strategiczne, co bardzo mocno chcę podkreślić - strategiczne jest nie tylko z nazwy, ale przede wszystkim ze względu na jego głębię, na liczbę powiązań pomiędzy Polską a Republiką Korei, a także z uwagi (na to), jakie znaczenie oba kraje przywiązują do tych relacji – mówił polski prezydent.

Przypomniał, że Korea jest dla naszego kraju drugim partnerem handlowym i trzecim rynkiem eksportowym w Azji - według wstępnych danych za 2022 rok obroty handlowe pomiędzy obu państwami osiągnęły rekordową wartość 10 mld dolarów, rosnąc o 10 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Republika Korei – zauważył prezydent Duda - jest pierwszym inwestorem azjatyckim w Polsce. Przytoczył dane mówiące, że na naszym rynku działa ponad 550 południowokoreańskich firm, w tym największe korporacje koreańskie, takie jak LG, Samsung, Hyundai; a wartość koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce na koniec 2021 roku wyniosła 4,5 mld dolarów.

– Inwestycje te charakteryzują się coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego, co nas bardzo cieszy i co jest naszą wielką ambicją - właśnie, aby w Polsce takie inwestycje, które przynoszą nowe know-how, które są na wskroś nowoczesne, które oznaczają rozwój kreatywności, doskonalenie kompetencji były lokowane i realizowane – zaznaczył prezydent.

Duda chwali relacje gospodarcze między Polską i Koreą Południową

Dodał, że „jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą po 1989 roku Republika Korei jest absolutnie jednym z naszych najbliższych i najbardziej rozpoznawalnych partnerów spośród krajów azjatyckich". – Krótko mówiąc, robimy interesy z przedstawicielami Republiki Korei, śmiało można mówić, od dziesięcioleci – podkreślił Duda.

– Cieszymy się, że kraj, z którym, śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy zaprzyjaźnieni, inwestuje w Polsce coraz więcej na rozpoznawalnym, znanym sobie rynku, którego specyfika jest w Korei czymś bliskim, jeżeli chodzi generalnie o rynek europejski – wskazywał prezydent.

Zaznaczył, że „to, co łączy nasze narody, to przywiązanie do wartości i zasad”. – Polska postrzega Republikę Korei jako państwo podobnie myślące w tym zakresie, jako partnera stabilnego i wiarygodnego – podkreślił prezydent.

– W dzisiejszej bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej na świecie bardziej niż kiedykolwiek istotna jest wspólnota wartości, przywiązanie do demokracji, rządów prawa, a także przestrzeganie norm prawa międzynarodowego – mówił prezydent.

Duda o agresji Rosji na Ukrainę

Według Dudy agresja rosyjska na Ukrainie, w sąsiednim dla nas kraju, mogła wzbudzić obawy co, do atrakcyjności Polski jako miejsca docelowego dla inwestycji zagranicznych. – Chciałbym zapewnić naszych koreańskich partnerów, że stabilne fundamenty polskiej gospodarki oraz nasze członkostwo w kluczowych organizacjach międzynarodowych i sojuszach obronnych zapewniają bezpieczne środowisko sprzyjające rozwojowi gospodarczemu – podkreślił prezydent. – Jestem przekonany, że wspólnie możemy się zmierzyć z jednym z najważniejszych wyzwań - powojenną odbudową Ukrainy – dodał prezydent.


Duda wyraził zadowolenie z rozwoju współpracy w zakresie przemysłów obronnych. Jak mówił, Polska staje się najważniejszym odbiorcą i partnerem w produkcji przemysłu obronnego w Korei, a część produkcji czołgów będzie miała miejsce także w polskich zakładach, co przełoży się na eksport na rynki europejskie. Wskazywał też na inne strategiczne sektory współpracy gospodarczej, m.in. energetykę jądrową, nowe technologie, transport i infrastrukturę.

Prezydent akcentował również kompleksowy charakter stosunków polsko-koreańskich, o czym świadczą - jak podkreślił - coraz częstsze kontakty międzyludzkie i rosnąca liczba wzajemnych kontaktów kulturalnych i artystycznych czy liczba studentów uczących się języków polskiego i koreańskiego.

Premier Republiki Korei: To niezwykle ważne spotkanie

Premier Republiki Korei Premier Republiki Korei Han Duck-soo podczas otwarcia Forum Polsko-Koreańskiego, zaznaczył, że to "niezwykle ważne" spotkanie z udziałem przedstawicieli polityki i biznesu obu naszych krajów, na którym omawiane są na spotkaniu omawiane są tematy dotyczące gospodarki i bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej.

Premier przypomniał, że „Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowej, do którego weszły firmy koreańskie”. – W tej chwili Polska jest ważnym krajem partnerskim dla Korei. Pracujemy blisko i podpisaliśmy w ubiegłym roku największy kontrakt obronny. Nasz handel dwustronny dobrze się rozwija, pomimo takich trudności, jak pandemia Covid -19 i niestabilność geopolityczna – wskazywał.

Han Duck-soo zwrócił również uwagę na współpracę dotyczącą importu wieprzowiny z Polski. – Kiedy polski rząd określi dokładne miejsce importu drobiu, wtedy również otworzymy nasz rynek szeroko – zaznaczył. Wskazał ponadto, że współpraca polsko-koreańska obejmuje również kulturę, bezpieczeństwo, infrastrukturę, technologię, a także przemysł obronny i budownictwo.

– Wielkość inwestycji Korei w Polsce pokazuje, że możemy zabezpieczyć łańcuchy dostaw i współpracować, pomimo konkurencji – podkreślił.

– Zbudowaliśmy w ciągu ostatnich trzydziestu lat silne partnerstwo. Teraz czas na to, abyśmy wykorzystali wzajemne zaufanie i spojrzeli na kolejne trzy dekady w partnerstwie. W szczególności skupiamy się na gospodarkach zielonych i lokalnych. W oparciu o nasze doświadczenie, będziemy mogli włączyć się także w działania mające na celu odbudowę Ukrainy – mówił Han Duck-soo.

Premier Republiki Korei: Nasza współpraca będzie katalizatorem ogromnej zmiany

Podkreślił również, że „ten rok zostanie zapamiętany jako jeden z najważniejszych, jeżeli chodzi o rozwój relacji bilateralnych między Polską a Koreą”. – Wiemy, że dzięki sile woli możemy przesuwać góry, dlatego nasza współpraca będzie katalizatorem ogromnej zmiany, która poruszy oba nasze kontynenty – powiedział.

Wskazał także, że Korei zależy, aby Polska – „kluczowy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, brat i kluczowy partner ekonomiczny” – wsparła projekt World Expo 2030 w Busan w Korei.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda (P) i premier Republiki Korei Han Duck-soo (L). Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka