Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wiarygodność obietnic partii politycznych. Zaskakujące wyniki badania

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Z badania SW Research dla rp.pl wynika, że największy odsetek respondentów - 22,9 proc. - nie wierzy w wiarygodność w przedwyborczych obietnicach żadnej partii wyborczej. Na kolejnych miejscach znalazły się PiS i Koalicja Obywatelska.

Polacy nie wierzą w obietnice wyborcze 

22,9 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: żadna partia polityczna nie jest wiarygodna w swoich przedwyborczych obietnicach. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które najbardziej wiarygodne w obietnicach jest dla 21,9 proc. respondentów. 19,1 proc. wskazało jako najbardziej wiarygodną Koalicję Obywatelską.

Dla 9,2 proc. najbardziej wiarygodna jest Konfederacja, dla 7,8 proc. - Lewica, 4,1 proc. wskazało Polskę 2050, a 1,9 proc. - PSL. Ponad 12 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.


Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Obecna kampania jest bardziej brutalna niż poprzednie

Opublikowano również sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej" i radia RMF FM, w którym to zapytano ankietowanych: "Jak ocenia pan/pani dotychczasową kampanię wyborczą?". "Zdaniem 64,2 proc. badanych przez IBRiS jest ona bardziej brutalna niż poprzednie. Co czwarty badany twierdzi, że niczym nie różni się od wcześniejszych. 8,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania, a tylko 1,8 proc. uznaje, że kampania nie jest tak ostra jak poprzednia" - czytamy.

– Można powiedzieć, że ten wynik nie zaskakuje. To prosta pochodna tego, co obserwujemy od lat. Politycy rządu i opozycji od lat się dehumanizują, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Wszyscy wzajemnie próbują pokazać, że inni to anty-Polacy i zdrajcy – skomentował dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum Daszyńskiego.

Jak dodaje "Rzeczpospolita", ankietowanych zapytano też, kto według nich odpowiada za brutalizację. "Aż 57,6 proc. respondentów, którzy uważają, że tegoroczna kampania jest brutalniejsza niż poprzednie, winą za to obarcza Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Obywatelską wskazuje 42 proc. badanych, a 15,5 proc. uważa, że to wina Konfederacji. Z kolei 7,9 proc. twierdzi, że to wina wszystkich partii. W tym pytaniu można było wskazać więcej formacji politycznych niż jedna" - informuje.

Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM przeprowadzono w dniach 8-9 września metodą CATI na grupie 1100 respondentów.

MP

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka