Obniżenie stóp procentowych. Fot. Canva
Obniżenie stóp procentowych. Fot. Canva

Raty kredytów mogą pójść w dół. Wszystko zależy od tej decyzji

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, czy stopy procentowe zostaną obniżone. Ta decyzja wpłynie na wysokość rat kredytów. Eksperci są dobrej myśli i mówią o cięciu 25 pkt. bazowych.

Ta decyzja może dużo zmienić 

W środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pb., przy czym część wskazuje na możliwość cięcia stóp o 50 pb. We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. W rezultacie główna stopa NBP, stopa referencyjna, spadła z 6,75 proc. do 6 proc.

Obniżenie stóp procentowych spowoduje, że zmniejszą się raty kredytów. Eksperci twierdzą, że jest to możliwe, a wpłynąć na taką decyzję może inflacja, która spadła do jednocyfrowego poziomu, we wrześniu wyniosła 8,2 proc. rok do roku. Również gospodarka złapała zadyszkę, w II kwartale PKB w Polsce spadł o 0,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wzrost gospodarczy wyhamował: PKB spadł nie tylko w ujęciu rocznym, ale też kwartalnym. 


Eksperci mówią o łagodnym cięciu

Swoją analizę przedstawił m.in. ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. „Niepewność rynku co do decyzji RPP jest bardzo wysoka, wręcz niespotykana” – powiedział PAP.  „My spodziewamy się cięcia o 25 pkt. bazowych. Można to uznać za +salomonowy i zarazem bezpieczny ruch+ Rady, która dzięki temu dostosuje stopy do szybszego od oczekiwań spadku inflacji, a jednocześnie uniknie dużej deprecjacji złotego. Potencjalna obniżka o 25 pkt. bazowych i tak skutkować będzie osłabieniem polskiej waluty, jednak jej skala nie będzie tak silna, jak miesiąc temu” – dodał.

Przypomniał, że na wrześniową obniżkę stóp procentowych o 75 pkt. bazowych (główna stopa NBP, referencyjna, została obniżona z 6,75 proc. do 6 proc.), rynek zareagował silną przeceną złotego. Potem na tę przecenę reagowali werbalnymi interwencjami zarówno członkowie RPP, z prezesem NBP Adamem Glapińskim na czele, oraz członkowie rządu.

„Widać awersję do silnej deprecjacji złotego, więc RPP będzie obawiać się kolejnej tak mocnej decyzji, stąd nasze oczekiwanie łagodniejszego ruchu, obniżki o 25 pkt. bazowych” – powiedział ekonomista Banku Pekao. „Spodziewamy się, że do końca roku nastąpi jeszcze jedna obniżka – o kolejne 25 pkt. bazowych, czyli łącznie z październikową będzie to spadek o 50 pkt. bazowych i główna stopa będzie wynosić 5,5 proc.” - dodał.

Równie podobnego zdania jest również ekonomista Santander Bank Polska Marcin Luziński. „Spodziewamy się, że RPP zdecyduje się na obniżkę stóp o 25 pkt. bazowych. Sądzimy, że będzie to obniżka w takiej skali, bo wcześniej takie cięcia stóp obiecywał prezes NBP. Wprawdzie ostatnia podwyżka była większa, lecz spowodowała ona bardzo mocne osłabienie złotego. Wygląda na to, że skala osłabienia była większa od oczekiwań członków RPP, co spowodowało wysyp słownych interwencji, w tym prezesa NBP. Myślę, że RPP nie będzie chciała powtarzać takiego doświadczenia. Wprawdzie nie wykluczałbym większego ruchu, o 50 pkt. bazowych, ale obniżka o 25 pkt. bazowych wspierałaby stabilizację złotego” – powiedział. 

MP

Obniżenie stóp procentowych. Fot. Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka