Nie żyje Stanisław Radwan. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Nie żyje Stanisław Radwan. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nie żyje Stanisław Radwan. Historią jego związku z Segdą interesowała się cała Polska

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
W wieku 84 lat zmarł kompozytor i reżyser Stanisław Radwan. Jego związek z aktorką Dorotą Segdą poruszał wielu Polaków. Mężczyzna był starszy od swojej żony aż o 27 lat.

Zmarł Stanisław Radwan 

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, że dzisiaj odszedł Stanisław Radwan, wspaniały Człowiek, wielki Twórca, kochany przez Artystów i Przyjaciół, Człowiek o niezwykłej charyzmie, w latach 1980 – 1990 dyrektor naczelny i artystyczny Starego Teatru" - przekazał w sobotę Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

Z tą krakowską sceną twórca był związany od 1977 roku. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in. Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem, Lidią Zamkow, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, Tadeuszem Bradeckim i Krzysztofem Babickim.


Za kompozycje do spektakli i filmów oraz działalność na rzecz środowisk artystycznych był wielokrotnie nagradzany. W 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

"W osobie Stanisława Radwana mieściła się wielkość polskiego teatru II połowy XX i początku XXI wieku. (...) Bez Jego ciepła, serdeczności, otwartości i dobroci nasz świat i świat polskiego teatru jest smutny" - napisał w sobotę Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

Historia "zakazanej" miłości 

Radwan prywatnie był mężem aktorki Doroty Segdy. Ich związek był szeroko komentowany przez różnicę wieku, dzieliło ich 27 lat. Para poznała się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, gdy on był wykładowcą, a ona studentką.

Oboje w tym czasie byli w związkach małżeńskich. Radwan z aktorką Mają Zającówną, a Segda z Janem Korwinem Kochanowskim. Chociaż bronili się przed tym uczuciem, zakochali się w sobie. Przyczynił się do tego wspólny wyjazd do Japonii. Pobrali się w 2001 roku.

– W moim życiu najważniejsza jest miłość. A miłość jest głosem, za którym trzeba pójść. Wygraliśmy tylko dlatego, że posłuchaliśmy go i uznaliśmy, że jest on najważniejszy – wspomniała Segda. 

MP

Nie żyje Stanisław Radwan. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura