Środowiska LGBT świętują odejście ministra Czarnka i kurator Nowak. Fot. PAP/Marcin Obara / PAP/Marcin Kmieciński
Środowiska LGBT świętują odejście ministra Czarnka i kurator Nowak. Fot. PAP/Marcin Obara / PAP/Marcin Kmieciński

Tęczowy Piątek w szkołach. Środowiska LGBT świętują odejście Czarnka i Nowak

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 214
W piątek 27 października w polskich szkołach odbędzie się Tęczowy Piątek. „Odchodzi minister Czarnek, odchodzi kurator Nowak, nie ma się już czego bać” - mówią „Gazecie Wyborczej” przedstawiciele małopolskich szkół. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak też zabrała głos: „Twierdzenie, że można już organizować tzw. tęczowe piątki i stygmatyzować uczniów jest oczywistą pomyłką i niezrozumieniem roli pedagoga, czyli osoby odgrywającej istotną rolę w kształtowaniu młodych ludzi”.

Tęczowy Piątek w polskich szkołach. "Organizatorzy chcą dotrzeć do mniejszych miejscowości"

W tym roku ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce zorganizuje Tęczowy Piątek. Zdaniem organizatorów celem akcji jest tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób LGBTQ+ w szkole. „W tym roku organizatorzy chcą dotrzeć do społeczności w mniejszych miejscowościach” - podaje TVN24.

Na liście Top 10 szkół przyjaznych LGBT w 2023 roku znalazły się m.in. placówki z Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Olsztyna i Kędzierzyna-Koźle. Listę szkół można znaleźć na stronie Fundacji GrowSPACE. 


Oświadczenie kurator Barbary Nowak

Przeciwko Tęczowym Piątkom zdecydowanie występuje małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Na stronie internetowej kuratorium opublikowano jej oświadczenie. Czytamy w nim: „Dementuję pogłoski jakoby w polskim prawie oświatowym dokonała się rewolucyjna zmiana w następstwie październikowych wyborów do Sejmu i Senatu. Nic podobnego!”.

I dalej: „Twierdzenie, że można już organizować tzw. tęczowe piątki i stygmatyzować uczniów jest oczywistą pomyłką i niezrozumieniem roli pedagoga, czyli osoby odgrywającej istotną rolę w kształtowaniu młodych ludzi. Proszę powstrzymać się od działań, które wprost przeczą godności zawodu nauczyciela. Nauczyciel w Polsce uczy i wychowuje, kształtuje uczniów dla prawdy, dobra i piękna. Tylko ludzie złej woli, cynicznie nastawieni na niszczenie Polski i Polaków są zdolni do insynuowania, że nauczyciele działają wbrew uczniom, z zamiarem ich deprawowania, ideologizowania z równoczesnym zaprzeczeniem osiągnięć nauki” - tłumaczy kurator Nowak.

Oświadczenie małopolskiej kurator kończy się tak: „Serdecznie życzę społecznościom szkolnym, aby nadchodzący czas naznaczony był działaniami rozumnymi, chroniącymi wszystkich uczniów przed jakimikolwiek akcjami wymierzonymi w ich harmonijny rozwój, w odkrywanie piękna porządku świata cywilizacji chrześcijańskiej”.


Aktywistka LGBTQ+: Na brawa zasługuje Chrzanów

Tymczasem – według „Gazety Wyborczej” – w samej Małopolsce chęć zorganizowania u siebie Tęczowego Piątku zgłosiło 11 szkół, z tego 10 w Krakowie i jedna w Chrzanowie. 

Inga Sobólska, wolontariuszka z GrowSpace, mówi „Gazecie Wyborczej”: „Pod względem zgłoszonych placówek Małopolska jest na piątym miejscu po województwach pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. To nas cieszy, bo południe kraju zawsze było mocniej konserwatywne. Czuć wiatr zmian. Na brawa zasługuje Chrzanów. Bardzo zależy nam, aby docierać do mniejszych miejscowości, bo wiemy, że tam uczniowie LGBTQ+ czują się bardziej samotni i bardziej na marginesie niż w w dużych miastach”.


Ordo Iuris z szablonem dla rodziców

„Wyborcza” tłumaczy, że Tęczowy Piątek „to międzynarodowe święto”. „Obchodzone jest w Polsce od 2016 roku. W jego trzeciej edycji brało udział ponad 200 placówek. Potem (...) przynajmniej oficjalnie było coraz słabiej”. 

Tegoroczna odsłona Tęczowego Piątku odbywa się pod hasłem „Stwórz safe space w swojej szkole”. Dlatego aktualna edycja „koncentruje się na tworzeniu bezpiecznych przestrzeni szkolnych poprzez zwiększanie widoczności queerowej młodzieży i edukację w zakresie zdrowia psychicznego, praw człowieka i antydyskryminacji”.

Kampanię Tęczowy Piątek skrytykowało Ordo Iuris. Na stronie katolickiej organizacji można znaleźć wzór pisemnego oświadczenia dla rodzica, który nie chce, aby jego dziecko brało udział w inicjatywie środowisk LGBTQ+.

KW

Źródło zdjęcia:  Środowiska LGBT świętują odejście ministra Czarnka i kurator Nowak. Fot. PAP/Marcin Obara / PAP/Marcin Kmieciński

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo