RPP nie zmieniła stóp procentowych
RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. Analitycy zaskoczeni

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Część ekonomistów spodziewała się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.

Ile wynosi główna stopa procentowa

Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., stopa depozytowa wynosi nadal 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli to nadal 5,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.

W tym roku RPP dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi raz - w październiku, o 25 pkt. bazowych. Łącznie stopy spadły o 1 pkt. proc.

Analitycy spodziewali się kolejnej obniżki także w listopadzie.


Eksperci spodziewali się obniżki

„Spodziewamy się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Obniżka będzie motywowana spadkiem inflacji w październiku oraz perspektywami dalszego spadku inflacji w kolejnych kwartałach, które będą płynąć z nowej, listopadowej projekcji inflacji, którą też przy okazji posiedzenia poznamy” – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Sądzimy, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Potem może nastąpić pauza, która zapewne przeciągnie się aż do marca – powiedział ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak.

„W kolejnym miesiącu, grudniu, RPP niechętnie obniża stopy procentowe, chyba że dzieje się coś wyjątkowego. Sadzimy więc, że w grudniu rozpocznie się pauza, która może się przeciągnąć do marca przyszłego roku, czyli do kolejnej inflacyjnej projekcji. RPP będzie chciała zobaczyć, jak będzie się kształtować inflacja po zmianach, jakie nastąpią na początku roku” – stwierdził Antoniak.

To nie jest dobra wiadomość dla kredytobiorców

Tymczasem ta pauza rozpoczyna się już w listopadzie. Może to zmartwić kredytobiorców, którzy liczyli na obniżenie rat.

Obniżka stóp procentowych o 0,25 pkt proc. jest co najmniej częściowo wkalkulowana w notowania WIBOR, kluczowego wskaźnika dla osób zadłużonych - komentował ekspert Hreit Bartosz Turek. W jego ocenie za dalszymi cięciami stóp procentowych przemawiać może hamująca inflacja, którą pod koniec października GUS wstępnie oszacował na 6,5 proc. w skali roku.

ja

Na zdjęciu: Adam Glapiński szef NBP. RPP nie zmieniła stóp procentowych.


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka