Salmonelozy są to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella. Fot. PAP
Salmonelozy są to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella. Fot. PAP

Groźna dla zdrowia i życia bakteria w przyprawach. Służby ostrzegają

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Bakterie z rodzaju Salmonella powoduje dwie formy chorób, których łączny wskaźnik zachorowalności wynosi 15,2 zakażeń na 100 tys. osób. W Stanach Zjednoczonych z ich powodu rocznie umiera 400 osób. Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie ostrzeżenie publiczne po wykryciu salmonelli w dwóch produktach żywnościowych.

Salmonella Infantis w produktach Prymat sp. z o. o.

Salmonellę Infantis znaleziono w 1 z 5 próbek Majeranku suszonego. GIS ostrzega, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella bez odpowiedniej obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Szczegóły dotyczące produktów:

Nazwa produktu: Majeranek suszony Prymat GastroLine

Data minimalnej trwałości: 07.2026

Numer partii: L1400164

Producent: Prymat sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie-Zdrój


Prymat sp. z o. o. poinformowała, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i niezwłocznie zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu spółki w celu utylizacji. Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające, a konsumentom zaleca się niespożywanie produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. 

Salmonella Infantis, Prymat sp. z o. o., Salon24.pl
Salmonella Infantis w produktach Prymat sp. z o. o.

Sezam łuskany z salmonellą

Salmonella spp. wykryto również w 1 z 5 próbek sezamu łuskanego. Tutaj również spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella bez obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Szczegóły dotyczące produktów:

Nazwa produktu: Sezam łuskany

Data minimalnej trwałości: 01 2025

Numer partii: 23003716

Kod kreskowy: 5905617002230

Producent: HELIO S.A. Wyględy, ul. Stołeczna 26, 05-083 Zaborów,

Zakład produkcyjny: Brochów 119, 05-088 Brochów

Firma Helio S.A. podjęła zdecydowane kroki

W tym przypadku Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała producenta o negatywnych wynikach badań przedmiotowego produktu oraz zobowiązała do podjęcia działań zgodnie z procedurą postępowania z wyrobem niezgodnym z wymaganiami. Po otrzymaniu informacji o wykryciu bakterii Salmonella firma Helio S.A. bezzwłocznie podjęła decyzję o wycofaniu wskazanej partii produktu o czym poinformowała swoich odbiorców. Firma Helio S.A. poinformowała również, że badanie surowca przez dostawcę nie wykazało obecności pałeczek Salmonella.


Salmonelozy są to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella

Salmonelozy są to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella, które dzieli się na durowe i jelitowe. Człowiek może zakazić się poprzez spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami Salmonella, spożycie produktów żywnościowych pochodzących od zwierząt zakażonych (mięso, jaja, mleko) oraz używanie skażonego sprzętu kuchennego, maszyn do produkcji żywności. W szczególnych warunkach np. (szpitale, domy opieki) zakażenie może się szerzyć drogą bezpośredniego kontaktu lub drogą powietrzną.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę. Istnieje skuteczne leczenie salmonelloz.

Zachorowaniom na Salmonelozy można zapobiec poprzez przestrzeganie podstawowych zasad higieny przyrządzania posiłków, dezynfekcję pomieszczeń i przedmiotów, z którymi stykał się chory oraz szczepienie ochronne przeciwko durowi.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Salmonelozy są to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości