fot. PAP
fot. PAP

Poznaliśmy gospodarcze konkrety rządu Tuska. Podwyżki płac i ułatwienia

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Podwyżki dla nauczyli i budżetówki, babciowe, ułatwienia dla przedsiębiorców oraz racjonalizacja wydatków państwowych - to główne konkrety gospodarcze przyszłego rządu, które przedstawił podczas wtorkowego expose Donald Tusk.

Tusk: Podwyżki dla nauczycieli i budżetówki

Podczas wygłoszonego we wtorek exposé w Sejmie premier Tusk przypomniał o tzw. 100 konkretach – propozycjach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. - Nic, co dane, nie będzie zabrane, ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. - i ten wzrost będzie od 1 stycznia, dla całej sfery budżetowej o 20 proc. Wprowadzimy drugą waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. - zapowiedział premier Donald Tusk.

- Cała Polska zna te konkrety, cała Polska będzie nas z tego rozliczała, nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę powiedzieć – nie obawiamy się żadnej z tej obietnic, zostaną zrealizowane - zadeklarował.

- Odchodząca ekipa straszyła Polaków: "o, przyjdą nowi, wszystko zabiorą". (...) Długie godziny siedzieliśmy, by ta obietnica stała się gwarancją: nic, co było dane przez lata, co jest uprawnieniem polskich obywateli, nie zostanie zabrane - podkreślił.

Jak mówił Tusk, "to nie wystarczy". - Tak jak obiecaliśmy - wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur wtedy, kiedy inflacja będzie przekraczała 5 proc. - zadeklarował.

- Śmialiście się z "babciowego" - będzie "babciowe". W ramach programu Aktywna Mama wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem 1500 zł miesięcznie - dodał, podkreślając, że "to tylko przykłady".

„Babciowe” ma być comiesięcznym świadczeniem wypłacanym na każde dziecko do 3 roku, pod warunkiem, że matka dziecka po urlopie macierzyńskim wróci do pracy. Środki mają być przeznaczone na opiekę nad dzieckiem, np. w żłobku lub przekazywane babci, jeśli ta się zgodzi podjąć opieki nad maluchem.

Premier zapowiedział mniej kontroli i ułatwienia dla przedsiębiorców

Donald Tusk przypomniał o przedstawionych w czasie kampanii wyborczej 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej. W tym miejscu wspomniał o ułatwieniach dla przedsiębiorców. Zaznaczył, że rozmawiał z przyszłymi ministrami na temat projektów, które "będą zrealizowane natychmiast". Wymienił m.in. kasowy PIT.

- Mam dobrą informację, koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania, aby natychmiast wprowadzić te z postulatów, jak na przykład kasowy PIT - czyli przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej faktury - poinformował Tusk.

Zapowiedział też "urlop dla przedsiębiorców - odstąpienie od płacenia składki wtedy, gdy ich mała firma, działalność gospodarcza akurat nie jest aktywna".

Z programu Koalicji Obywatelskiej wynika, że w ramach „urlopu dla przedsiębiorców” osoba prowadząca działalność będzie w okresie jednego miesiąca w roku zwolniona z obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne, poza tym w tym okresie będzie im przysługiwać świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

- Ograniczymy też natychmiast czas kontroli mikroprzedsiębiorców - dodał Tusk.

Odpowiadając na okrzyki z sali obrad, powiedział: "wiatraki będą alternatywnym źródłem energii w Polsce, wreszcie".


Powstanie Rada Fiskalna. Będzie opiniować wydatki

- Wprowadzimy Radę Fiskalną ludzi neutralnych, którzy będą opiniowali wydatki w taki sposób, aby nasza możliwie szczodra, hojna polityka społeczna nie zagrażała w żaden sposób stabilności finansowej państwa - powiedział Tusk.

Jego zdaniem "Polska stanie się modelowym Państwem w całej Unii Europejskiej, godzącym jedną i drugą potrzebę, a więc dobrobytu obywateli i pewności i stabilności państwa".

Premier podkreślił, że nowy rząd będzie prowadził odpowiedzialną politykę fiskalną i zadba o stabilność finansową państwa. Zapowiedział też, że rząd będzie pilnował odpowiedzialnej polityki finansowej, a jednocześnie będzie wspierał Polaków - zarówno tych, którzy chcą pracować, i tych, którzy pracować nie mogą i potrzebują pomocy.

Na stronach Sejmu znalazła się definicja Rad Polityki Fiskalnej jako ciał, które są „powoływane są na podstawie prawa publicznego, zatrudniając niepartyjnych profesjonalistów, którzy otrzymują mandat do prowadzenia stałego monitoringu i/lub doradztwa w zakresie realizacji polityki fiskalnej. Zadaniem tego rodzaju instytucji jest zwiększenie presji na dyscyplinę fiskalną, podwyższenie jakości debaty na temat finansów publicznych oraz promowanie przejrzystości i odpowiedzialności fiskalnej”.

Premier powiedział także, że zostanie dokonany „błyskawiczny audyt w spółkach Skarbu Państwa” i zostanie „przedstawiony obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa”.

MB

Fot. Donald Tusk. Źródło: PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka