Kobieta w ciąży. Fot. flickr.com/NIAID
Kobieta w ciąży. Fot. flickr.com/NIAID

Polska naruszyła prawa dotyczące aborcji. Decyzja trybunału w Strasburgu

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce. Poszkodowana w związku z decyzją została jedna z kobiet w ciąży, której zakazano dostępu do legalnej aborcji z powodu zespołu Downa płodu. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka.

Polska będzie musiał zapłacić kobiecie 

Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji z powodu zespołu Downa płodu ze względu na reformę polskiej legislacji - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, dodając, że kobieta została narażona na cierpienie i poważne konsekwencje psychologiczne.

"Sprawa dotyczyła ograniczeń prawa do aborcji. Skarżąca zarzuciła, że w następstwie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zakazano jej dostępu do legalnej aborcji w przypadku wad płodu. Zaszła w ciążę i u płodu zdiagnozowano trisomię 21 (zespół Downa - red.)" - dodano.

Trybunał orzekł, że Polska musi zapłacić skarżącej kwotę 15 tys. euro z tytułu szkody niemajątkowej oraz 1004 euro za szkody materialne.


Naruszenie praw do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego 

Podczas ciąży Polki, urodzonej w 1985 r., lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Ze względu na niemożność przeprowadzenia aborcji w Polsce, skarżąca musiała udać się do prywatnej klinki za granicą, do Holandii, aby poddać się zabiegowi, co naraziło ja na duże koszty, odcięło od wsparcia rodziny w Polsce i naraziło na poważne konsekwencje psychologiczne – wskazał ETPCz.

Trybunał stwierdził, że Polska naruszyła art. 8 Konwencji, dotyczący prawa do poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego.

Trybunał jednomyślnie uznał również za niedopuszczalną sprawę dotyczącą 927 kobiet w wieku rozrodczym, które oświadczyły, że są potencjalnymi ofiarami naruszenia ich praw w kwestii przerywania ciąży nawet w przypadku nieprawidłowości płodu.

Aborcja w Polsce

W Polsce aborcja jest obecnie możliwa w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione na skutek wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ta przesłanka do przerwania ciąży została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.

MP

Kobieta w ciąży. Fot. flickr.com/NIAID

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo