CC0
CC0

Obawy naukowców potwierdziły się. Wpływ smartfonów na zdrowie większy niż sądzono

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Nastolatki, które korzystają ze smartfona więcej niż cztery godziny dziennie, częściej mają problemy psychiczne i chętniej sięgają po substancje psychoaktywne. Dowiodły badania przeszło 50 tys. koreańskiej młodzieży. Jednocześnie pokazały, że poniżej tego progu ryzyko wszelkich zaburzeń psychicznych oraz uzależnień było identyczne, jak w grupie osób w ogóle nie korzystających ze smartfona.

Młodzież korzysta coraz dłużej ze smartfonów

Doktorzy Jin-Hwa Moon i Jong Ho Cha z Hanyang University Medical Center w Korei w publikacji na łamach „PLOS ONE” przypominają, że w ostatnich latach liczba godzin, jaką nastolatki spędzają ze swoimi smartfonami, znacząco wzrosła. Według niektórych naukowców może się to wiązać z większym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych dla zdrowia schorzeń, takich jak zaburzenia psychiczne, problemy ze snem, problemy ze wzrokiem i zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że umiarkowane korzystanie z urządzeń elektronicznych i internetu może wręcz poprawiać zdrowie fizyczne i psychiczne młodych osób.

Chcąc wyjaśnić te rozbieżności, Moon i Cha wraz ze współpracownikami przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tys. nastolatków, zebrane w latach 2017 i 2020. Dotyczyły one przybliżonej dziennej liczby godzin spędzanej na korzystaniu ze smartfona oraz różnych parametrów zdrowotnych. Badacze wzięli także pod uwagę czynniki, które mogły wpływać na wynik analizy, takie jak wiek, płeć i status społeczno-ekonomiczny.

Okazało się, że w ciągu trzech lat odsetek nastolatków, którzy korzystali ze smartfona więcej niż 2 godziny dziennie silnie wzrósł: z 64,3 proc. w 2017 roku do 85,7 proc. w 2020 roku. Nie zauważono natomiast, aby czas ten w jakikolwiek sposób wiązał się w wynikami zdrowotnymi młodych osób.

Niszczycielski wpływ smartfonów na zdrowie młodzieży

Zwiększył się także odsetek młodzieży używającej smartfona ponad 4 godziny dziennie. W tym wypadku naukowcy dostrzegli już wyraźną zależność: osoby z tej grupy odczuwały na co dzień więcej stresu, częściej miały myśli samobójcze i występowało u nich wyższe ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne. Co ciekawe, badania pokazało również, że nastolatki korzystające ze smartfona 1-2 godziny dziennie, miały mniej problemów ze zdrowiem psychicznym niż młodzież, która w ogóle nie używała tego typu urządzeń.

Autorzy uważają, że ich badanie może pomóc w opracowaniu wytycznych dotyczących użytkowania ekranów przez nastolatki, bp pokazali, że korzystanie z takich urządzeń przez ponad 4 godziny na dobę, wpływa na zdrowie młodych ludzi. 

zbyt częste lub nieprawidłowe użytkowanie telefonu może szkodzić wzrokowi użytkownika. Mowa o tzw. niebieskim świetle, emitowanym przez urządzenia cyfrowe. Zbyt długie patrzenie w ekran wpływa negatywnie na wzrok dziecka (i osoby dorosłej). 

O szkodliwości nadmiernego korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież mówi także tegoroczny raport UNESCO Global Education Monitoring Report. Organizacja przestrzega, że nadmierne korzystanie ze smartfonów przez dzieci i młodzież może prowadzić do krótkowzroczności i problemów ze snem. Autorzy publikacji mówią również o przebodźcowaniu dzieci informacjami. Podkreślają, że w najnowszych badaniach widać związek między czasem używania smartfonów, a obniżeniem wyników w nauce. Tutaj także potwierdzono, że nadużywanie urządzeń cyfrowych wpływa negatywnie na stabilność emocjonalną dzieci. UNSESCO wskazuje również cyberprzemoc, na którą narażeni są najmłodsi korzystający z cyfrowych technologii. 

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:



Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie