Grzegorz Braun. Fot. PAP/Marcin Obara
Grzegorz Braun. Fot. PAP/Marcin Obara

Konfederacja pod presją ws. Grzegorza Brauna. Jasna odpowiedź ważnego polityka

Redakcja Redakcja Konfederacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
W najbliższych dniach nie zapadną żadne dalsze decyzje w sprawie posła Grzegorza Brauna - powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj. – Nie będziemy pozwalać, aby nasze wewnętrzne sprawy były układane przez przeciwników politycznych – podkreślił.

Poseł Braun z gaśnicą proszkową kontra świece chanukowe 

We wtorek poseł Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Przypomnijmy, że dziennikarz i publicysta Salon24.pl opisał niedawno szerszy kontekst awantury z Grzegorzem Braunem. I możliwe powody takiego zachowania popularnego polityka katolicko-liberalnej prawicy.

Lewica chce odwołania Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu

Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. W środę poinformowano, że Braun został zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji, ma też zakaz wystąpień z mównicy sejmowej.

Klub Lewicy złożył wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu, argumentując, że po incydencie dopuścił Brauna do głosu i umożliwił mu wygłoszenie antysemickiego wystąpienia. Lewica wskazała, że niedostateczna reakcja wicemarszałka Bosaka na słowa Brauna zmusiła marszałka Hołownię do przejęcia prowadzenia obrad.


Tuduj: Lewica i PiS cynicznie wykorzystują sytuację

Tuduj przypomniał, że klub Konfederacji zaraz po tym wydarzeniu potępił czyn posła Brauna.

– Zaraz następnego dnia zapadła surowa decyzja o zawieszeniu w prawach członka klubu Konfederacji oraz bezterminowym zakazie wypowiadania się z mównicy sejmowej. Atak Lewicy na wicemarszałka Bosaka, która wzorem komunistycznych i nazistowskich tradycji stara się zastosować odpowiedzialność zbiorową poprzez złożenie wniosku o odwołanie (Krzysztofa Bosaka – red.) z Prezydium Sejmu jest dowodem na cyniczne wykorzystywanie sytuacji – ocenił poseł.

Jak dodał, „prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada współpracę z Lewicą przy tym głosowaniu”.


Te fakty oraz naciski marszałka Sejmu Szymona Hołowni, na Konfederację powodują, że w najbliższych dniach z całą pewnością nie zapadną żadne dalsze decyzje


– przekazał Tuduj.

Zaznaczył, że „Konfederacja nie autoryzuje i nie będzie autoryzować tego typu form ekspresji politycznych, podczas których generowane jest realne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osób”. – Jednocześnie nie będziemy pozwalać, aby nasze wewnętrzne sprawy były układane przez przeciwników politycznych – podkreślił Tuduj.


Tumanowicz: Lewica atakuje kościoły i zakłóca nabożeństwa 

Inny z posłów Konfederacji Witold Tumanowicz odnosząc się do sprawy Brauna powiedział: „Chciałbym, aby Lewica była tak zdecydowana w wyciąganiu wniosków i konsekwencji po atakach na kościoły i zakłócaniu nabożeństw przez polityków tej formacji”.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie z udziałem Posła na Sejm RP. Poinformował o tym w środę rzecznik prokuratury Szymon Banna.

KW

Źródło zdjęcia: Grzegorz Braun. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka