IKEA. Fot. PAP/CTK Petr Malina
IKEA. Fot. PAP/CTK Petr Malina

IKEA ma złe wieści dla klientów przed świętami. Olbrzymie opóźnienia w dostawach

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
IKEA mierzy się z ogromnym problemem. Ataki na statki handlowe zakłócają łańcuch dostaw przez Kanał Sueski. W specjalnym komunikacie szwedzka marka przekazała, jakie to będzie miało konsekwencje dla jej klientów.

IKEA - opóźnienia w dostawie towarów

W komunikacie IKEA podała, że w grę wchodzą opóźnienia oraz ograniczenia w dostępności niektórych produktów. Opóźnienia w realizacji zamówień mogą sięgnąć więcej niż 10 dni. Szwedzka firma zapewnia, że nie ma ryzyka pustych magazynów.

Co się właściwie wydarzyło? Bankier.pl podał, że armatorzy wycofali swoje statki z Morza Czerwonego. Wszystko przez ataki rebeliantów Huti z Jemenu na statki handlowe. Trasa przez Kanał Sueski jest przez to zbyt niebezpieczna - jednostki podróżują wokół Przylądka Dobrej Nadziei na południowym krańcu Afryki. 


Za ekstra koszty zapłacą klienci

Podróż jest dłuższa o około 3,5 tys. mil morskich, co może oznaczać opóźnienia statków sięgające nawet powyżej 10 dni. To oczywiście zwiększa też koszta. Według szacunków analityków żeglugi Xeneta każda podróż między Azją a Europą wokół Przylądka Dobrej Nadziei może kosztować dodatkowy 1 mln dolarów. Zapłacą za to klienci.

Wiadomo, że czterech z pięciu największych armatorów i inne firmy wstrzymały kursy statków przez Kanał Sueski.

Poza IKEA dostawy wstrzymali giganci handlu MSC, Hapag-Lloyd, CMA CGM oraz ZIM. Ich połączone siły stanowią ok. 70 proc. globalnego potencjału transportowego drogą morską.


Zawirowania w globalnych cenach surowców

W poniedziałek 18 grudnia do spółek, które zmieniły trasę, dołączyła tajwańska firma Evergreen. Tego samego dnia dostawy ropy naftowej wstrzymał koncern BP.

Nowy kryzys wywołał zawirowania w cenach surowców.

Zakłócenia w transporcie morskim przełożą się nie tylko na wzrost cen niektórych produktów. Nie można wykluczyć, że podrożeje także paliwo. 

KW

Źródło zdjęcia: IKEA. Fot. PAP/CTK Petr Malina

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka