fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Wzrasta opłata paliwowa. Od 2024 roku zapłacimy więcej za benzynę i diesla

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Minister infrastruktury podwyższył stawki opłaty paliwowej na 2024 r. dla wszystkich rodzajów paliw o 13,2 proc. Opłata odpowiada za ceny benzyny i diesla, co oznacza kilka groszy wyższą stawkę na cenie paliwa za litr.

Kierowcy zapłacą więcej. Opłata paliwowa w górę

Według opublikowanego w Monitorze Polskim obwieszczenia w 2024 r. opłata paliwowa wyniesie 195,74 zł za 1000 l benzyny silnikowej oraz wyrobów powstałych z jej zmieszania z biokomponentami wobec 172,91 zł w tym roku.

Opłata dla olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wyniesie 422,13 zł za 1000 l olejów napędowych wobec 372,90 zł w tym roku.

Z wyliczeń firmy Reflex: opłata paliwowa obecnie stanowi 3 proc. ceny benzyny 95 i 6 proc. ceny litra diesla. W pierwszym przypadku wynosi średnio 0,17 zł w każdym litrze Pb95, w drugim 0,37 zł w litrze oleju napędowego.

Oznacza to, że wyższa opłata paliwowa może przynieść podwyżkę o kilka groszy na litrze.

- Czy ceny paliw mogą wzrosnąć bardziej? Wiele zależy od siły polskiego złotego. Wydaje mi się, że wiara rynków zagranicznych i inwestorów w zmiany, które może wprowadzić nowy rząd, gdy ich jeszcze nie wprowadził. Po nowym roku może nas czekać lekkie osłabienie złotego i to może spowodować docelowo wzrost cen paliw - mówił dr Błażej Podgórski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego, w programie "Newsroom" WP. 


Wina ministra czy przepisów? Ekonomista wyjaśnia

Informacja o możliwej podwyżce opłaty paliwowej wywołała burzę w mediach społecznościowych. Politycy opozycji i niektórzy komentatorzy zarzucają rządowi, że jedną z jego pierwszych decyzji było podniesienie podatku. Znany ekonomista wyjaśnia jednak, że winne są tutaj przepisy.

- Czy my możemy w końcu przestać podważać zaufanie do państwa, niezależnie od tego kto rządzi? Minister Dariusz Klimczak
 podniósł opłatę paliwową, tak samo jak podnosił ją minister rządu PiS, bo obliguje do tego ustawa - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Bartłomiej Orzeł. Pod wpisem ekspert zamieścił fragment wspomnianych przepisów.


MD

Fot. Dystrybutor paliwa. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka