fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Najbogatsi ludzie świata pomnożyli majątki. Na czele listy bez zaskoczeń

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
„The Guardian” podał, że większość najbogatszych ludzi świata w 2023 r. pomnożyła swoje majątki. Wzrosły fortuny 38 spośród 50 najbardziej majętnych osób na naszym globie.

Elon Musk najbogatszy

Brytyjski dziennik oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg . Na jej czele stoi Elon Musk, któremu nie zaszkodził spadek wartości Platformy X, znanej dawniej jako Twitter. Jego bilans podreperowały akcje firmy Tesla, a ogólna wartość jego aktywów wzrosła o 98 mld USD, czyli o więcej, niż wynosi PKB Angoli.

Na drugim miejscu jest Francuz Bernard Arnault, jedyny obywatel kraju innego niż USA w pierwszej dziesiątce. Jest on właścicielem m.in. koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy. Podium zamyka Jeff Bezos, dyrektor generalny i prezes Amazona.

W czołowej 500 jest jeden Polak, Tomasz Biernacki, właściciel supermarketów Dino, sklasyfikowany na 462. miejscu. Bloomberg oszacował wartość jego majątku na 5,85 mld USD (ok. 22,8 mld zł). Jedynie 12 spośród 50 najbogatszych ludzi na świecie zanotowało uszczuplenie w br. swego stanu posiadania. W czołowej 500 „zbiedniało" 115 osób. Majątki udało się powiększyć nawet grupie rosyjskich oligarchów, formalnie objętych zachodnimi sankcjami w odpowiedzi na napaść Rosji na Ukrainę.


Siedmiokrotnie powiększony majątek

W pierwszej 50. największy skok odnotował indonezyjski przedsiębiorca Prajogo Pangestu, który pomnożył w 2023 r. swój majątek siedmiokrotnie, co pozwoliło mu na uplasowanie się na 47 pozycji w rankingu. Najbardziej "zbiedniał" zajmujący 15. miejsce indyjski biznesmen Gautam Adani, którego majątek skurczył się o 36 mld USD - czytamy w raporcie.

Podobnie sprawa wygląda w Polsce. Szacuje się, że W ciągu roku 100 najbogatszych Polaków wzbogaciło się o ok 43 mld złotych, czyli prawie 11 mld dolarów. W sumie zgromadziła 232 mld złotych.


Najbogatszy Sołowow

Na pierwszym miejscu najbogatszych Polaków znajduje się Michał Sołowow z majątkiem blisko 26 mld złotych. Jest potentatem branży energetycznej, prezesem Synthosu, który we współpracy z Orlenem za pośrednictwem spółki Orlen Synthos Green Energy ma zbudować reaktory BWRX-300 zaprojektowane przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy. Jest również właścicielem lub znaczącym udziałowcem m.in. spółek Cersanit, Barlinek, sklepów Komfort i Homla. I jednym z najlepszych polskich kierowców rajdowych.

Drugie miejsce zajmuje Tomasz Biernacki, który zgromadził ponad 20 mld złotych. To polski przedsiębiorca, menedżer, założyciel i współwłaściciel sieci handlowej Dino Polska. I praktycznie tylko, tyle o nim wiadomo, bo unika kamer i rozgłosu. Pewne jest tylko, że jego majątek rośnie bardzo szybko, dlatego niektóre rankingi już dzisiaj zakładają, że za kilka miesięcy będzie najbogatszym Polakiem.

Trzecie miejsce przypadło Jerzemu Starakowi, właściciela Polpharmy, udziałowca Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy i Herbapolu Lublin. Jego majątek oceniany jest na prawie 16 mld złotych.

Właściciel Polsatu zgromadził 11 mld zł

Czwarte miejsce to Zygmunt Solorz, który zgromadził 11 mld złotych. Inwestuje przede wszystkim w branżę telekomunikacyjną, jest właścicielem Grupy Polsat Plus oraz energetyczną posiadając min. Grupę Kapitałowa ZE PAK, która również chce budować elektrownie atomowe. Pierwszą piątkę zamyka Paweł Marchewka założyciel i szef Techlandu, które portfel mieści 8,5 mld złotych.

Warto wiedzieć, że 10 proc. najbogatszych ludzi na świecie ma ponad połowę wszystkich dochodów wypracowanych na kuli ziemskiej, z czego 1 proc. najbogatszych otrzymuje aż 19 proc. światowych dochodów. I właśnie dlatego najbiedniejsza połowa świata posiada tylko 2 proc. globalnego majątku, a 10 proc. najbogatszych już 76 proc., z czego 1 proc. najbogatszych posiada 38 proc. światowego majątku.

Tomasz Wypych

Fot. Zamożna osoba. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:



Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka