fot. PAP/Facebook
fot. PAP/Facebook

Roman Giertych chce kar dla dziennikarzy "starej" TVP. Zaskakujący powód

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 141
Gwiazdy "starej" TVP brylują na antenie prawicowej TV Republika. Mało tego, w prywatnej stacji często pojawia się logo Telewizji Polskiej. Poseł KO Roman Giertych uważa, że jest to działanie niezgodne z prawem i nie wyklucza możliwości nałożenia kar dla prawicowego nadawcy i byłych pracowników Telewizji Polskiej.

Gwiazdy "starej" TVP brylują w TV Republika

Zmiana władz Telewizji Polskiej przez nowy rząd miała niespodziewane konsekwencje. Okazało się, że rewolucja w programach informacyjnych TVP spowodowała nieoczekiwane przetasowania na rynku telewizyjnym w Polsce. Media branżowe donoszą, że niszowa dotychczas TV Republika zyskała ogromną liczbę widzów i zagroziła medialnym potęgom. To właśnie do tej stacji przeszli m.in. Michał Rachoń i Danuta Holecka.

Gwiazdy "starej" Telewizji Polskiej traktują studio prywatnego nadawcy trochę jak siedzibę TVP na uchodźstwie. Na antenie TV Republika pojawiły się też nazwy programów dostępnych wcześniej na antenach kanałów publicznych.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Giertych: To działanie niezgodne z prawem

Problem w tym, że na antenie prywatnego nadawcy parokrotnie pojawiło się logo TVP. "Przeniesiono" tam też programy, które wcześniej leciały na antenie telewizji publicznej. Mowa m.in. o audycji "Jedziemy" Michała Rachonia.

Portal "Wirtualne Media" skontaktował się w tej sprawie z posłem KO Romanem Giertychem. Polityk twierdzi, że takie postępowanie TV Republiki jest nielegalne, a samej stacji i pracującym w niej byłym pracownikom TVP należą się wysokie kary pieniężne.

- Od Telewizji Republika można żądać nawet 30 mln złotych, oczywiście solidarnie z tymi osobami, które do tego doprowadziły, m.in. byłymi pracownikami TVP. To może być pozew przeciwko TVP Republika oraz tym wszystkim osobom, które pracując poprzednio w Telewizji Polskiej używają jej loga w pracy w telewizji Tomasza Sakiewicza. Te osoby powinny być solidarnie pozwane wraz z TVP Republika, tak bym zrobił na miejscu TVP - powiedział Roman Giertych portalowi Wirtualnemedia.pl.

Prawnik dodaje, że TVP powinna złożyć pozew cywilny do sądu okręgowego o zapłatę określonej kwoty z tytułu “różnych deliktów, bo mamy tu do czynienia z naruszeniem prawa autorskiego i zakazu konkurencji”. - Podstawy prawne są rozliczne - podkreśla poseł i adwokat.

Giertych w podobnym tonie wypowiedział się na swoich kanałach w mediach społecznościowych.

- TVP powinna pozwać TV Republika za używanie logo. Myślę, że odszkodowanie można liczyć w dziesiątkach milionów.
I zabezpieczyć się na ich majątku, bo wyprowadzą - napisał polityk na platformie X (dawniej Twitter).

Właściciel TV Republika nie ma sobie nic do zarzucenia

Serwis branżowy poprosił o wyjaśnienia prezesa TV Republika, Tomasza Sakiewicza. Dziennikarz i przedsiębiorca nie ma sobie w tej sprawie nic do zarzucenia.

- Udzieliłem dziennikarzom TVP gościny na czas próby nielegalnego przewrotu w mediach publicznych, ale w momencie, kiedy osoby organizujące ten przewrót pójdą do więzienia, to dziennikarze pewnie wrócą do swojej pracy. Jeśli nie, będę ich gościł - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz.

MB

Fot. TVP i Roman Giertych. Źródło: PAP/FB/Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj141 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura